Spolupráce MENDELU a Albertu se zaměří na podmínky chovu hospodářských zvířat
24.03.2026 | mendelu.cz
Odborníci a odbornice z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně budou ve spolupráci s Albertem dlouhodobě zkoumat životní podmínky hospodářských zvířat na českých farmách. Cílem výzkumu je navrhnout praktická a v praxi snadno aplikovatelná opatření, která povedou k postupnému zlepšování fungování chovů a kvality života zvířat, a podpoří tak udržitelný rozvoj zemědělství a potravinářství. Součástí spolupráce bude i realizace odborných stáží a praxí studujících.
„Pro Mendelovu univerzitu je klíčové, aby výsledky našeho zkoumání byly postaveny na principech akademické svobody a naprosté objektivity. Naším úkolem v rámci této spolupráce je přinést nezávislá data a odbornou expertízu, která umožní reálně posoudit úroveň welfare v chovech a navrhnout cesty k jeho dalšímu zvyšování v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky,“ uvedl Jiří Skládanka, prorektor pro internacionalizaci a vnější vztahy Mendelovy univerzity.
„Výsledky společného výzkumu nezůstanou pouze na papíře. Naším cílem je přinášet konkrétní změny, které propojí vědu s praxí a povedou ke zlepšování podmínek chovu hospodářských zvířat v České republice. Jedná se o dlouhodobý výzkum realizovaný na základě rámcové smlouvy, který bude probíhat přímo u dodavatelů společnosti Albert. Výzkum je proto koncipován tak, aby přinášel reálné výsledky pro praktickou aplikaci, prostřednictvím menších, postupných a zároveň nákladově efektivních opatření, která mohou farmáři zavádět bez zásadních zásahů do provozu. Velké poděkování patří Mendelově univerzitě v Brně za ochotu poskytnout odborné vedení výzkumu, cenné know-how a dlouhodobou spolupráci,“ uvedl Jiří Mareček, ředitel komunikace a udržitelnosti ve společnosti Albert.
Spolupráce mezi Mendelovou univerzitou a řetězcem Albert má již konkrétní výsledky. V minulosti se obě strany podílely například na projektu udržitelné certifikace českých chovů ryb, jehož cílem je posílit udržitelnost akvakultury v České republice. Letos v lednu na tuto spolupráci navázali také společným seminářem zaměřeným na bezpesticidové pěstování potravin, který se uskutečnil v Lednici ve spolupráci se Zahradnickou fakultou. V obdobném formátu plánuje obchodník ve spolupráci s univerzitou uskutečnit další setkání v průběhu léta.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 9.4. 2026 (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)
- Farmáři mohou začít podávat jednotné žádosti, SZIF rozdělí 30 mld. Kč, jako loni (09.04.2026)
- Komáři v Jižní Americe se geneticky adaptují na insekticidy (09.04.2026)
- Varování spotřebitelům: zjištění počátečního mléka Nutrilon Advanced Good Night 1 s toxinem cereulid (09.04.2026)
- Ovocné stromy, mnohde už v plném květu, ohrozí od pátku do neděle mráz (09.04.2026)

Tweet



