S likvidací chovů nakažených ptačí chřipkou pomáhají i vězni. Umožnilo to nové memorandum mezi veterinární správou a vězeňskou službou
26.11.2025 | MZe ČR
Ministerstvo zemědělství děkuje všem, kteří pomáhají bránit šíření vysoce nakažlivé ptačí chřipky. Jsou mezi nimi příslušníci a příslušnice integrovaného záchranného systému, zaměstnankyně a zaměstnanci asanačních podniků, veterinářky a veterináři, ale i vězni. Ti se mohou na bezpečné likvidaci nakažených chovů podílet na základě memoranda, které před několika dny podepsalo vedení Státní veterinární správy (SVS) a Vězeňské služby ČR (VS ČR).
„Děkuji všem lidem, kteří pomáhají s odstraňováním nakažených chovů a brání tak šíření vysoce nakažlivé ptačí chřipky. Její virus se bohužel mezi drůbeží přenáší velmi snadno, a proto je nutné, aby se po zjištění infekce postupovalo co nejrychleji a ohnisko bylo bezpečně a správným způsobem odstraněno, “ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Kromě veterinární správy, integrovaného záchranného systému a asanačních podniků se do prací na zabránění šíření choroby zapojili i vězni. Podle memoranda podepsaného 21. listopadu 2025 mezi VS ČR a SVS je možné domluvit vzájemnou spolupráci v oblasti veterinární péče při zajištění ochrany území v jednotlivých krajích České republiky.
„Dlouhodobou pozitivní zkušenost s prací vězňů mají provozovatelé jatek, kde SVS provádí veterinární dozor. V loňském roce jsme se s Vězeňskou službou domluvili na první spolupráci při likvidaci ohniska ptačí chřipky na jižní Moravě, která se velmi osvědčila. Proto jsme letos přistoupili k podpisu memoranda, které nám umožňuje tuto dobře fungující součinnost využívat opakovaně,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
„Spolupráce se Státní veterinární správou umožňuje našim vězňům zapojit se do práce, která má skutečný smysl. Pod odborným dohledem pomáhají odstranit ohniska ptačí chřipky, brání jejímu šíření a podporují pracovníky SVS a další zapojené odborníky při ochraně zdraví společnosti. Je vidět, že jejich úsilí přináší konkrétní výsledky a pomáhá tam, kde je potřeba,“ říká generální ředitel Vězeňské služby ČR genmjr. Tomáš Hůlka.
Odsouzení se mohou například pod dohledem VS ČR podílet na pomocných pracích spojených s likvidací ohnisek nebezpečných nákaz (např. mechanická pomoc při manipulaci se zvířaty a s materiálem, dekontaminace prostor, úklid kontaminovaných pomůcek, stavba a demontáž technických zařízení). Spolupráce se může týkat i dekontaminace vozidel, budov a ploch pod odborným vedením zaměstnanců SVS.
Letos už odsouzení takto pomáhali v šesti ohniscích nákazy (Valdíkov na Vysočině, Albrechtice u Lanškrouna v Pardubickém kraji, Blatná v Jihočeském kraji (tři ohniska) a u obce Skály u Protivína v Jihočeském kraji.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 11. 5. 2026 (12.05.2026)
- Čtvrtek patřil výběrům býků na OPB Todně (11.05.2026)
- Cukrovar Vrbátky se loni dostal do ztráty, tržby mu klesly o 179 milionů Kč (11.05.2026)
- Ministerstvo má dostatečné rezervy pro odstranění následků požáru v Českém Švýcarsku (11.05.2026)
- Východní část Česka zasáhnou odpoledne a v noci silné bouře, varuje ČHMÚ (11.05.2026)
- Michal Hořejší: Národní parky jsou mementem porážky klausismu. A Motoristé sobě to dobře vědí (11.05.2026)
- Výroba vepřového na jižní Moravě se letos po dvouletém růstu propadla (11.05.2026)
- Zimbabwe vrací 67 farem cizincům, snaží se zlepšit vztahy se Západem (11.05.2026)
- Po loňské mimořádné úrodě čekají ovocnáři ve firmě Zemcheba propad kvůli mrazům (11.05.2026)
- ASZ ČR požaduje, aby stát dořešil sledování propojenosti podniků a předcházel zneužívání dotací (11.05.2026)

Tweet



