Na jižní Moravě značně poklesly stavy nosnic, důvodem jsou přestavby chovů
19.02.2025 | ČTK
Na jižní Moravě v posledních dvou letech významně klesly počty chovaných nosnic a s tím i množství snesených vajec. Zásadní propad nastal mezi lety 2022 a 2023, oba ukazatele se propadly zhruba na třetinu, loni byl meziroční pokles mírný, vyplývá z dat, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je jedním z hlavních důvodů přestavba budov z klecových chovů na alternativní ustájení.
Zatímco v roce 2022 průměrné stavy nosnic činily 384.811, předloni to bylo 140.154 a loni 126.815. Celková snůška vajec v kraji v roce 2022 byla 122,4 milionu, o rok později 43,3 milionu a loni 37,6 milionu.
Klecové chovy je nutné přestavit proto, že od roku 2027 budou v Česku zakázané podobně jako v Rakousku, Německu či dalších zemích západní Evropy, nikoliv však v Polsku, odkud se do Česka vejce dováží. "Při přestavbě klecí na voliéry zůstane na stejném prostoru o třetinu méně slepic. A poslední dva roky byly v přestavbách hodně intenzivní, což znamená vždy zhruba na půl roku odstávku," řekla Dlouhá.
Někteří menší chovatelé podle ní úplně zavírají a další malí či střední také vyčkávají, jak se bude situace vyvíjet, a nejedou naplno. Vejce změnou chovu zdraží, protože alternativní ustájení je z hlediska produkce vajec méně efektivní. A pokud český trh ve velkém zaplní levnější vejce z klecových chovů v Polsku, nemusí se už podnikání některým vyplatit, řekla Dlouhá. Doplnila, že do zavírání menších chovů se propsala i nepříznivá nákazová situace.
V Česku je už podle Dlouhé předěláno 55 procent chovů, a jelikož zbytek je potřeba stihnout za letošek a příští rok, mohou nastat výpadky v produkci a vajec bude nedostatek. Stavba nových chovů je podle Dlouhé velmi komplikovaná, získat povolení může trvat i pět let.
Za snížením počtu chovů nosnic na jižní Moravě stojí ještě jeden faktor, kterým je přestavba chovů nosnic na haly pro odchov. V Pohořelicích na Brněnsku se do toho pustil jeden z největších českých producentů vajec firma AG Maiwald.
Chov drůbeže na maso je setrvalý. Loni se na jižní Moravě vyrobilo 58.631 tun drůbežího v živé váze, což je mírný meziroční růst. Hodnoty se pohybují mezi 50.000 a 60.000 dlouhodobě. V mezikrajském srovnání je jižní Morava největším producentem drůbežího masa v zemi.
Chov prasat se loni držel na úrovni předchozího roku, ke konci roku bylo v chovech 113.464 prasat. Na minimu byly chovy v roce 2022, předtím setrvale řadu let klesaly.
Setrvalé jsou i stavy skotu. Dlouhodobě se pohybují okolo 65.000, na konci loňského roku zemědělci chovali 68.498 kusů, což je nejvíce za posledních šest let. Trvale roste produkce mléka, a to především proto, že se zvyšuje denní dojivost. V roce 2019 činila 23,78 litru, loni 26,92 litru, meziročně se zvýšila o 0,7 litru. Průměrný stav krav vzrostl meziročně o 1100 na 27.304. Výroba jatečného skotu je v poslední třech letech ustálená lehce nad 10.000 tunami živé hmotnosti.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.