SZIF vyzval zemědělce k doplnění údajů o škodách po loňských povodních

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v pátek vyzval zemědělce postižené loňskou zářijovou povodní, aby přes aplikaci v Portálu farmáře doplnili údaje týkající se odhadu škod. Zpřesnění údajů si vyžádala Evropská komise, aby mohla přesně vyčíslit škody po povodních a následně rozhodnout o vyplacení podpory. Fond o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Zemědělci škody vyplňovali již loni na podzim, podle loňských údajů výše škod činí zhruba 1,8 miliardy korun, přihlásilo se přibližně 550 zemědělských subjektů. Nyní musí farmáři v upravené aplikaci vyplnit aktualizovaný formulář s doplňujícími údaji, a to do pondělí 10. února.

"Poskytnutá data jsme v listopadu zaslali Evropské komisi, která v minulých dnech požádala Českou republiku o bližší upřesnění plodin, plochy, výše škody, případně pojištění, aby mohla lépe posoudit možnost případné finanční kompenzace," uvedla Kateřina Adamcová, ředitelka sekce projektových opatření SZIF.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve vyjednal, aby všichni zemědělští podnikatelé, kteří splňují evropskou definici malého a středního podniku, tedy do 250 zaměstnanců, mohli čerpat z připravovaných programů popovodňové pomoci z ministerstva průmyslu a obchodu a Národní rozvojové banky (NRB).

Po 10. únoru fond předá fond data ministerstvu zemědělství, které je postoupí Evropské komisi. "Připomínáme, že se zatím nejedná o žádost o dotaci a že se případná podpora bude týkat pouze škod způsobených přímo povodní," upozornil fond v tiskové zprávě.

Nejvíce povodňových škod přes aplikaci fondu nahlásili loni farmáři z regionů Olomouc, Opava a Brno. Podle dřívějších vyjádření zemědělců jsou povodní nejvíc poškozené cukrová řepa, kukuřice a brambory, ale také technika či stáje.

Z loňského průzkumu Agrární komory ČR mezi 95 zemědělskými podniky vyplynulo, že téměř 80 procent zemědělců by po záplavách uvítalo pomoc. Nejčastěji uváděli, že by jim pomohla finanční podpora, dřívější vyplácení plateb, odklad plnění závazků a kontrol, výjimky ve střídaní plodin na zaplavených pozemcích nebo zvýhodněné půjčky. Škody u jednotlivých podniků jsou podle komory ve výši až desítek milionů korun. Ministerstvo zemědělství už dříve pozastavilo kontroly u zemědělců a nebude vyžadovat plnění některých podmínek.

Povodně v září 2024 zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj a částečně i další kraje. Vláda celkové škody vyčíslila na 70,6 miliardy korun. Z toho tvoří zhruba 25 miliard korun škody na soukromém majetku občanů a firem a zhruba 45 miliard korun škody na majetku státu, krajů a obcí. V loňském prosinci schválila vláda komplexní program obnovy po povodních, do roku 2029 z něj bude možné čerpat 16 miliard korun.

V loňském rozpočtu vláda vyčlenila na řešení dopadu povodní ze státního rozpočtu 30 miliard korun, v roce 2025 dalších deset miliard korun.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics

Úterý
Polojasno
19 °C
Středa
Polojasno
20 °C
Čtvrtek
Déšť
16 °C

Počasí


Kalendář

poútstčtsone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Podporujeme utipa.info