Na Jihlavsku někde skončily malé prodejny, H. Dubenky chtějí bezobslužný obchod
29.01.2025 | ČTK
Některé obce na Jihlavsku hledají cesty jak pomoci lidem s nákupy po zavření prodejen společnosti Lapek. Vedení Horních Dubenek domlouvá s jiným partnerem otevření prodejny, která by mohla fungovat jako bezobslužná. Obecní úřad v Jamném nabídl lidem výpomoc s nákupem základních potravin a drogerie. Brtnice zajišťuje pro ty, kteří to potřebují, dovoz nákupu sociálními službami.
Společnost Lapek v Jihlavě vloni informovala o tom, že ke konci roku zavře pekárnu a ukončí cukrářskou a lahůdkářskou výrobu. Ve výroční zprávě za rok 2023 zveřejněné ve Sbírce listin uvedla, že také provozuje 39 maloobchodních prodejen. I ty byly zavřeny. "Sháníme potenciální nájemníky," řekl ČTK předseda představenstva Tomáš Křemen. Bez podrobností uvedl, že někde se to povedlo, někde je to ještě ve vývoji.
V Horních Dubenkách s 550 obyvateli byl obchod v obecní budově ve středu obce, kde je i obecní úřad, knihovna a pošta. Prodejna byla zavřená loni v létě. Nový zájemce by obchod chtěl provozovat jako bezobslužný. "Ráno třeba dvě hodiny by tam byla prodavačka, která by pomohla například seniorům s nákupem, doplnila regály a objednala, co by docházelo a pak po zbytek dne by to byl bezobslužný obchod," uvedl starosta Vladimír Tomšík (bezpartijní). K Horním Dubenkám patří sídliště Janštejn, kde je i sklárna.
V Jamném patří budova obchodu firmě Lapek, fungovat přestala v prosinci. Starosta Ľuboš Varhaník (bezpartijní) uvedl, že se termín možného znovuotevření obchodu stále posouvá. Proto teď obec nabídla lidem jako dočasnou náhradu, že si ve vyhrazených hodinách mohou na obecním úřadě objednat nákup základních potravin a drogerie a pak si tam objednané zboží také vyzvednout. V této obci bydlí 580 lidí.
Firma Lapek měla obchody také například ve třech místních částech Brtnice, a to ve Střížově, Panské Lhotě a Dolním Smrčném, město na ně přispívalo. Starosta Jan Přibyl (nestraník) uvedl, že prodejny teď nefungují. Obchod skončil také například ve dvousethlavém Opatově.
Na venkovské Vysočině řeší problémy s udržením prodejen dlouhodobě řada menších obcí. Kraj Vysočina jim na prodejny začal přispívat v roce 2017, později dotační program rozšířil i na jiné služby. V programu Venkovské služby letos nabídne devět milionů korun, stejně jako vloni.
Bezobslužné prodejny už v malých obcích fungují v Březí nad Oslavou a v Újezdu na Žďársku. Střídavě je obsluhuje jedna prodavačka. "Máme za sebou necelý rok provozu. Myslím, že to funguje dobře," řekl Radek Vencálek, bezpartijní starosta Březí nad Oslavou s 280 obyvateli. Prodejna patří obci, která žádá kraj o příspěvek na pokrytí nákladů na elektřinu a plyn. "Častý dotaz je, jestli se tam ztrácí zboží. Neztrácí," uvedl.
vst dr
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Zemřel „otec Nutelly“ Francesco Rivella (19.02.2025)
- Dovoz potravin a zvířat z J. Ameriky loni vzrostl o 348 mil. na 6,5 mld. Kč (19.02.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 18.2. 2025 (19.02.2025)
- Ministr Výborný v SAE: České firmy mají potenciál uspět na místním náročném trhu, zájem je i o naše moderní technologie (18.02.2025)
- Farmáře straší krácení dotací kvůli pokutám od inspekce práce, začne se letos (18.02.2025)
- Jižní Korea letos daruje 17 rozvojovým zemím rekordních 150.000 tun rýže (18.02.2025)
- Stahování výrobků z vepřového masa z trhu kvůli nadlimitnímu obsahu veterinárního léčiva (18.02.2025)