SVS před Vánoci zkontrolovala přes 600 prodejců kaprů, závadu zjistila u 2,5 procenta z nich
14.01.2025 | SVS ČR
Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zkontrolovali před uplynulými vánočními svátky více než 600 prodejců kaprů v ulicích. Nějakou závadu zjistili pouze u 2,45 procenta z nich. Mezi zjištěnými závadami převládaly prohřešky proti hygieně a pochybení administrativního rázu. Pozitivní je, že pouze ve dvou případech bylo zjištěno porušení zásad welfare ryb. Prodejci ryb v ČR před Vánocemi nahlásili bezmála 2 500 prodejních míst.
Celkem provedli veterinární inspektoři 611 kontrol prodejců ryb. Alespoň jednu závadu zjistili při 15 akcích. Celkový počet pochybení dosáhl 30 (v rámci jedné kontroly může být zjištěno více prohřešků).
Ve 22 případech zjistili veterinární inspektoři nejrůznější prohřešky proti zásadám hygieny při prodeji ryb. Jednalo se například o porušení požadavků na hygienu pracovního místa a pracovních pomůcek, požadavků na osobní hygienu, nedostatečný přívod pitné vody nebo naopak chybějící odtok do kanalizace či nevyhovující nakládání s vedlejšími živočišnými produkty. Ve čtyřech případech bylo zjištěno, že kontrolovaný prodejce nenahlásil buď zcela vůbec nebo až po zákonné lhůtě, kde a v jakých dnech bude ryby prodávat. Proti zásadám welfare se prodejci provinili jen ve dvou případech. O rok dříve bylo takových případů pět a před Vánoci v roce 2022 bylo prohřešků proti welfare 10.
Z regionálního hlediska provedli nejvíce kontrol inspektoři v Jihomoravském kraji (107). V tomto regionu je v posledních letech nejvíce prodejních míst, hlavně zásluhou několika pojízdných prodejců, kteří postupně objíždějí stovky míst. Na pomyslném druhém místě z pohledu počtu kontrol byli inspektoři ze Středočeského kraje s 86 kontrolami, třetí nejvyšší počet provedla SVS v Moravskoslezském kraji (54 kontrol). Nejvyšší podíl kontrol se závadou byl ve Zlínském kraji (7,5 %). Naopak v šesti krajích nezjistili inspektoři při kontrolách žádná porušení legislativy.
Jedno z nejzávažnějších porušení legislativy bylo zjištěno u prodejce v Pardubicích. Ten prodával některým zákazníkům kapry, které pouze omráčil, ale neusmrtil vykrvením. Argumentoval tím, že to „zákazníci takhle chtějí a že se takto vyvaruje starostí, které mu vznikají kvůli likvidaci krve“. Tím porušil zákon na ochranu zvířat proti týrání. Místně příslušná KVS podá v této věci podnět na obec s rozšířenou působností, která s prodejcem povede správní řízení. Jiný prodejce v Českých Budějovicích pro změnu porážel a zpracovával ryby v nevhodných hygienických podmínkách. Neměl na stánku v době kontroly k dispozici čistící a dezinfekční prostředky, namísto paličky ze snadno čistitelného a dezinfikovatelného materiálu pak používal klacek uříznutý z blízkého keře.
„Podíl závad zůstává nadále na velmi nízké úrovni. Jako pozitivní hodnotím, že se dále snižuje počet případů porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. S prodejci, kteří porušili pravidla, budou vedena správní řízení o pokutě. Na problematické prodejce se přednostně zaměříme při kontrolách v příštím roce,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
V roce 2023 zkontrolovali veterinární inspektoři v ulicích přes 670 prodejců kaprů. Nějakou závadu zjistili pouze u 1,6 procenta. Mezi nejčastější porušení zákona patřily prohřešky proti hygieně, druhou nejčastější závadou byla porušení zásad welfare a také nenahlášení prodejního místa.
Petr Majer; oddělení vnější komunikace SVS