První potvrzená pozorování vlka v Železných horách
09.12.2024 | AOPK ČR
Po dvou stoletích se v chráněné krajinné oblasti Železné hory objevil vlk. Zvíře, o kterém doposud kolovaly jen nepotvrzené zprávy, se podařilo dvakrát zachytit na záznamu z fotopasti.
„Hlášení o pozorování vlků, zejména ze severní části CHKO, se začala objevovat už loni koncem roku. S jistotou potvrdit se je podařilo díky fotopastem až letos na podzim. Podle všeho se na území chráněné krajinné oblasti pohybuje zatím jen jeden vlk,“ konstatuje Vlastimil Peřina z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Vlci v posledním desetiletí postupně osidlují Českou republiku. Na Vysočině, ve Žďárských vrších, je už stálá populace s minimálně dvěma teritorii. Proto bylo jen otázkou času, kdy se začnou vlci objevovat i v Železných horách. Už loni samec vlka, který přišel s telemetrickým obojkem z Polska a ve Žďárských vrších se usadil a založil smečku, několikrát krátce zaběhl i do Železných hor.
Vlk se člověku obvykle vyhýbá a zaregistruje ho díky výbornému čichu i sluchu daleko dřív, než člověk jeho. Více než 90 % potravy vlků tvoří přemnožená spárkatá zvěř, přesto ale může dojít k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu. Je proto klíčové, aby chovatelé svá stáda dobře zabezpečili
„Uvítáme další informace od odborné i laické veřejnosti. Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí. Informace zejména z vlkem nově osídlených oblastí nám umožňují jednat s farmáři o včasném zabezpečení stád. Pokud se totiž o výskytu vlků dozvíme včas, můžeme oslovit chovatele hospodářských zvířat a navrhnout jim vhodný způsob zabezpečení stád. Ve Žďárských vrších několik takových setkání již proběhlo, plánujeme je na 22. ledna i v Železných horách. Víme, že přítomnost vlků pro chovatele znamená komplikaci, stát jim proto poskytuje podporu,“ říká Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Vysočina.
Chovatelé mohou na zabezpečení hospodářských zvířat získat dotace, je také možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy - tedy například plat pro pastevce, údržbu účinných preventivních opatření, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy. Chovatelé mají také nárok na náhradu škod v případě vlčího útoku.
Více informací o vlcích, včetně návodů na zabezpečení hospodářských zvířat a informací o dotačních programech, řešících újmy za ztížené hospodaření a prevenci škod naleznete zde: www.navratvlku.cz
Kontakt:
Václav Hlaváč, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, tel: 602 205 590, e-mail: vaclav.hlavac@nature.cz
Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, tel: 724 102 406, e-mail karolina.sulova@nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.
Další články v kategorii
- Pivovary CZ Group kvůli rostoucím nákladům zvýší ceny piva o několik procent (13.01.2025)
- Česko čeká velmi mrazivý začátek týdne (13.01.2025)
- Ptačí hodinky se účastnilo už 23.000 dobrovolníků, zatím nahlásili 550.000 ptáků (13.01.2025)
- Oliv bude letos více a olej zlevní, věří obchodníci i pěstitelé (13.01.2025)
- V Česku loni přibylo klíšťových onemocnění (13.01.2025)
- Zájem o domácí zabijačky dlouhodobě klesá, loni jich bylo 22.500, dříve 100.000 (13.01.2025)
- Zemědělské školy budou moci žádat o dotaci na modernizaci výuky a vybavení (13.01.2025)
- Přetížení stavebních úřadů ohrožuje úspěšné žadatele o podporu v PRV (13.01.2025)
- Ohnisko slintavky a kulhavky v německém Braniborsku (13.01.2025)
- Výroba i spotřeba chleba je v ČR stabilní, lidé ale chtějí i alternativní pečivo (13.01.2025)