Vinaři z Kurdějova po úspěchu lokální apelace založili spolek Apelace CZ
12.11.2024 | ČTK
Vinaři z celého Česka si mohou nyní nechat svá vína zhodnotit komisí nezávislých expertů a zařadit je do pyramidového apelačního systému. Tuto možnost nabízí nově založený spolek Apelace CZ, který dnes systém v Brně veřejně představil.
První apelační systém Apelace Kurdějov před rokem představili vinaři z Kurdějova na Břeclavsku. Pyramidový systém hodnocení kvality vín vychází z románského klasifikačního systému, který je obvyklý například ve Francii nebo Itálii, v Česku jej dosud žádná vinařská obec nepoužívala. "Systém se velmi osvědčil a začala se o něj zajímat vinařství i mimo terroir Kurdějova. Proto jsme se rozhodli založit spolek Apelace CZ, který umožní hodnocení vín z jiných oblastí," uvedla Vladimíra Mrázová za Apelace CZ.
O zařazení do apelace mají zájem například vinařství Sonberk, Vinařství Jiří Uherek nebo Vinařství Rochus. Pravidla spolku předpokládají, že z každého terroir, tedy území původu hroznů, musí do apelace vstoupit dvě a až tři vinařství. Svá vína nechají dvakrát ročně hodnotit odbornou komisí nezávislých expertů, členem nesmí být žádný z výrobců vína. Komise při slepé degustaci vínům přidělí body podobně jako na vinařské soutěži a podle zisku bodů vína rozdělí, tedy zatřídí, do jedné ze čtyř kategorií. Pro zisk té nejvyšší, Grand, musí víno získat třikrát hodnocení 96 až 100 bodů, u kategorie Premier je to 90 až 95 bodů a u kategorie Village 85 až 89 bodů. Tři nejvyšší kategorie také nesmí obsahovat víc zbytkového cukru než čtyři gramy, musí tedy jít o vína suchá. Poslední kategorií je Made in, pro niž stačí zisk 82 bodů a lze do ní zařadit i vína polosuchá, polosladká i sladká.
"Cílem apelace je to, aby si zákazník byl jistý, že konkrétní víno má kvality, které odpovídají jeho ceně. Zatřídění není nikdy automatické, každý ročník vína si musí vinařství nechat znovu zatřídit. I proto se lze na výsledky systému spolehnout," vysvětlila Mrázová.
Enoložka a mezinárodní degustátorka Edita Ďurčová ČTK řekla, že ve střední Evropě používají apelační systém pouze v Maďarsku a Rakousku. "Systém Apelace CZ je v tomto prostoru unikátní, protože kombinuje princip původu hroznů z konkrétního terroir a klasifikaci tvoří na základě hodnocení nezávislých odborníků," uvedla.
První zatřiďování vín je naplánované na květen příštího roku.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Rybáři letos vyloví odhadem 18.500 tun ryb, podobně jako loni, kaprů bude dost (04.12.2024)
- Výroba vánočních perníčků začala před 3 měsíci, říká šéfka firmy JaJa z Pardubic (04.12.2024)
- Novým náměstkem ministra životního prostředí se stal František Talíř (04.12.2024)
- Kůrovcová kalamita v okolních státech v roce 2023 (04.12.2024)
- Pardubice pokácely desítky stromů v lesoparku, náhradní výsadba bude na jaře (04.12.2024)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 3.12. 2024 (04.12.2024)
- Předseda ASZ ČR jednal s Piráty. Vyjádřili podporu Asociaci, rodinným farmám i zastropování dotací (03.12.2024)
- Český ráj uprostřed pouště. Ind vaří lepší svíčkovou než mnozí Češi (03.12.2024)