Řeznictví v Praze nedodržovalo předpisy při prodeji zvěřiny
07.11.2024 | SVS ČR
Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) odhalili při kontrole řeznictví v Praze 5 maso z prasete divokého, které v době kontroly nebylo prohlédnuto proškolenou osobou, ani vyšetřeno na nebezpečného parazita svalovce. Provozovna zvěřinu zpracovávala přesto, že neměla pro tuto činnost povinnou registraci. Veterinární inspektoři zakázali uvádění výše zmíněné zvěřiny na trh, protože představovala pro potenciálního konzumenta zdravotní riziko. Provozovateli řeznictví i uživateli honitby, v níž bylo zvíře uloveno, hrozí sankce.
Maso z divočáka včetně kůže mělo celkovou hmotnost 46 kg. Bylo sice označeno plombou s označením příslušného dodavatele, ale na lístku o původu zvěře nebylo potvrzení o jejím prohlédnutí proškolenou osobou, která přitom dle platné legislativy musí být provedena co nejdříve po ulovení. V době zpracování nebyla navíc zvěřina vyšetřena na přítomnost svalovců čili trichinel, což musí být před uvedením na trh v České republice každý kus divočáka.
Podzimní období je nejen v České republice tradičně také obdobím intenzivního lovu zvěře. Právě v této době se také zvěřina výrazně častěji objevuje na pultech obchodů, na jídelních lístcích restaurací i na stolech domácností. Jelikož se jedná o potravinu živočišného původu, spadá pod veterinární dozor. Vzhledem k tomu, že při nedodržení zásad hygieny může představovat zdravotní riziko, je třeba, aby je lovci, prodejci či zpracovatelé důsledně dodržovali. Základní pravidla ve zjednodušené formě popisuje například následující tisková zpráva či tato především lovcům určená příručka.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii
- ČHMÚ identifikoval území, která jsou v Česku nejvíce ohrožená suchem (19.08.2026)
- Nekomplikujte farmářům prodej ze dvora. Senátorka Jarmila Smotlachová chce změnu zákona o EET (19.08.2026)
- Vědci zkoumali, jak může hospodaření udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (19.08.2026)
- Inflace v EU v červenci vzrostla na tři procenta, v ČR byla druhá nejnižší (19.08.2026)
- Odborná cesta za piemonty do Itálie (19.08.2026)
- Senátní výbor žádá vládu o zřízení pracovní skupiny k velkoplošným požárům (19.08.2026)
- Děti poznávají řemesla přímo u výrobců. Učí se i pečovat o přírodu. (19.08.2026)
- Amazonský prales se sám regeneruje díky klíčovým stromům (19.08.2026)
- Rozloha chmelnic v Česku se mírně snížila, chmel se pěstuje na 4784 hektarech (19.08.2026)
- Kontrolou hygieniků v prvním pololetí neprošla pětina pražských školních jídelen a bufetů (19.08.2026)

Tweet



