Skupina poslanců navrhla zákaz prodeje energetických nápojů dětem do 15 let
15.10.2024 | ČTK
Skupina poslanců navrhla zákaz prodeje a podávání energetických nápojů dětem mladším 15 let. Prodej prostřednictvím automatů a internetu by byl možný jen za podmínky ověření věku kupujících. Omezení, která se týkají například také reklamy, mají být podle novely zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek obdobná jako u alkoholu nebo cigaret. Platila by od července příštího roku.
Mezi mládeží podle předkladatelů ze všech sněmovních stran existuje problém s rizikovou konzumací energetických nápojů. "Výskyt chorob, které jsou spjaty s nadměrnou konzumací slazených nápojů, je v České republice vysoký a má stoupající trend, a to i v dětské populaci," uvedli v důvodové zprávě. Konkrétně autoři novely zmínili riziko nadváhy nebo obezity, vysokého krevního tlaku, nadměrné zubní kazivosti, depresí, nervozity, pocitů úzkosti a poruch spánku.
Energetické nápoje by se vůbec nesměly prodávat ve zdravotnických zařízeních, ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociálně-právní ochrany dětí a na akcích určených dětem do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví by mohlo vydat vyhlášku, kterou by určilo požadavky na složení, označování a vzhled obalů energetických nápojů. Reklama na tyto nápoje by nesměla mířit na děti a nesměla by nabádat k jejich nestřídmé konzumaci a vytvářet dojem, že jejich pití přispívá ke společenskému úspěchu nebo k řešení osobních problémů či má léčivé účinky.
Proti záměru omezení prodeje energetický nápojů se už v září postavil Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Odmítl mimo jiné přirovnání těchto nápojů k návykovým látkám jako nevědecké a nepřijatelné. Podle svazu by byla vhodnější osvěta a edukace dětí. Pokud se energetické nápoje pijí v přiměřeném množství a lidé respektují upozornění na obalu, jejich konzumace je bezpečná, uvedl svaz.
Energetické nápoje pije podle české části mezinárodní studie nejméně dvakrát týdně pětina dětí ve věku 11 až 15 let. Je jich zhruba 70.000, v roce 2018 jich přitom bylo 40.000 až 50.000. Na trhu je asi 200 typů těchto nápojů obsahujících kofein, podle zákona jsou i označené jako nevhodné pro děti a kojící ženy.
Předkladatelé v čele s Martinou Ochodnickou (TOP 09) tvrdí, že jejich návrh "v zásadě odpovídá současným trendům v Evropě". Úplný zákaz prodeje energetických nápojů lidem mladším 18 let zavedly už dřív podle důvodové zprávy Litva a Lotyšsko a nově Polsko, Dánsko, Německo a Norsko stanovily maximální množství kofeinu, taurinu a dalších stimulujících látek v nápojích. V některých státech přistoupili prodejci dobrovolně k omezení, kdy se zavázali neprodávat energetické nápoje mladistvým, stojí ve zdůvodnění.
Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Liberecká potravinová banka má za sebou rekordní rok, získala 591 tun zboží (03.01.2025)
- Ze strojaře se stal řezník. Nyní svými specialitami a sádlem zásobuje republiku (03.01.2025)
- Novým ředitelem Národního parku Podyjí bude Pavel Müller (03.01.2025)
- Na Slovensku se podle správce vysbíralo přes 90 procent zálohovaných obalů (03.01.2025)
- Sobi se po stovkách let vrací do Skotska (03.01.2025)
- Za firmou Trebitsch Holding přihlásilo 477 věřitelů pohledávky za 114 milionů Kč (03.01.2025)
- Polskému dřevařskému průmyslu hrozí ztráty ve výši 2,5 mld. EUR, podnikatelé v otevřeném dopise premiérovi volají po opatření proti krizi (03.01.2025)
- Loni bylo v Česku nejtepleji od roku 1961 (03.01.2025)
- Desítky tisíc odborníků na pivovarnický průmysl navštívilo veletrh Brau Beviale v Norimberku (03.01.2025)
- Lidl v Česku otevírá první outlet. Lidé v něm nakoupí levnější oblečení i nářadí (03.01.2025)