Ministr Hladík: Environmentální vzdělávání dětí i veřejnosti je pro nás prioritou. MŽP jej podpoří v nové výzvě 70 miliony
09.09.2024 | Ministerstvo životního prostředí
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravilo novou výzvu zaměřenou na rozvoj znalostí a dovedností pro žáky, studenty nebo učitele ale i mimoškolní veřejnost. Výzva je určená na environmentální vzdělávací programy, kurzy či školení a aktivity související s ochranou přírody i klimatu a celkově na podporu ekologické osvěty. Na to je v Národním programu Životní prostředí připraveno 70 milionů korun.
„Vést děti a mládež k ekologickému vnímání a cítění, učit je chápat význam klimatických změn a proč je důležité chránit přírodu, je dnes jedním z našich nejdůležitějších úkolů. Dlouhodobě proto podporujeme nejen centra ekologické výchovy a řadu ekovýchovných programů a projektů a jsme rádi, že je po nich velká poptávka,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a doplnil: „Proto jsme také otevřeli novou výzvu, kde si mohou nejen ekocentra sáhnout na mnohem více financí než v předchozích výzvách – celkem na 70 milionů, což je téměř dvojnásobek. Tato výzva se zaměřuje na dlouhodobější programy, osvětu a aktivity jak pro žáky od základních škol až po vysokoškoláky, tak i mimoškolní veřejnost. To znamená, že finance mohou být použity kupříkladu na konání ekologických festivalů či olympiád nebo třeba motivačních akcí, které veřejnost přímo zapojují do ochrany přírody,“
Současná výzva pro environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu je určena například pro pracovníky návštěvnických center, centra ekologické výchovy, odborné instituce ochrany přírody, muzea, univerzity, pracovníky veřejné správy v oblasti životního prostředí a další veřejnost. Žádosti mohou být podané elektronicky v období od 16. 9. 2024 do 31. 10. 2024 s podmínkou, že podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. 12. 2028.
„Podpora bude až ve výši 70 % z celkových způsobilých výdajů. Minimálně si žadatelé, například ekocentra, mohou sáhnout na 500 tisíc, maximálně pak 4 miliony korun,“ upřesnil ministr Petr Hladík.
Finance jsou rozděleny do tří kategorií. Celkem 40 milionů korun je určeno na dlouhodobé environmentální vzdělávání a výchovu jak pro studenty na základních, středních a vysokých školách, tak pro širokou veřejnost. Dále 15 milionů korun je určeno na interpretaci přírodního dědictví, zejména na tvorbu funkčních informačních nástrojů v oblasti ochrany přírody v rámci zvláště chráněných území, území Natura 2000, biosférických rezervací UNESCO a národních geoparků. Poslední část, 15 milionů korun, půjde na motivační akce, soutěže a festivaly, konkrétně se jedná o soutěže v environmentální problematice určené žákům a studentům všech stupňů školního vzdělávání, motivační akce zaměřené na účast veřejnosti na ochraně životního prostředí a o festivaly s environmentální tématikou.
„Nejen, že dotace žadatelům pokryje téměř dvě třetiny z celkových způsobilých výdajů, navíc jim poskytneme 30 % zálohově formou jednorázové platby. Po doložení skutečných výdajů provedeme vyúčtování a vyplatíme zbytek dotace,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává, že díky této změně žadatelům odpadnou starosti se sháněním prostředků na počáteční náklady spojené s rozjezdem projektů.
„Jsme vděční za každou podporu, která cílí na podporu environmentální výchovy. Stejně jako v předchozí výzvě „Pilíře EVVO“, ze které realizujeme projekt Obce pro budoucnost a pořádáme vzdělávací kurzy o klimatické změně pro starosty, úředníky nebo členy místních akčních skupin, plánujeme i v nové výzvě požádat o podporu projektu společně s Ekocentrem Paleta, se kterým dlouhodobě spolupracujeme na rozvoji EVVO v Pardubickém kraji,“ řekla ředitelka ekocentra Stolístek Radka Báčová. Dodala, že samostatně letos realizují např. projekt ‚Zahrada všemi smysly‘ v celkové výši 420 tisíc korun, na který získali dotaci 292 tisíc korun z MŽP, konkrétně z Programu na podporu nestátních neziskových organizací. „‘Zahrada všemi smysly‘ podporuje přirozený vztah dětí k přírodě prostřednictvím pěti inovativních venkovních výukových programů zaměřených na vnímání přírody jednotlivými smysly, například tvorbou zázemí pro alpaky, kde u smyslu hmat využíváme lamaterapii včetně zpracování vlny,“ doplnila Báčová.
„Vést děti a žáky odmalička k tomu, že je potřeba se o přírodu starat a chránit ji, budovat u nich ekologické cítění a pochopení, proč je důležité se k přírodě chovat šetrně, vnímám jako zásadní pro budoucnost naší planety. Jsem proto rád, že i v Pardubickém kraji máme řadu míst a projektů, jako je třeba i v regionu rozšířený program Ekoškola, které mohou školy využívat a že pro to mají i velkou podporu ministerstva,“ komentoval poslanec a člen výboru pro životní prostředí David Šimek (KDU-ČSL) , který je zároveň starostou Svitav.
Aktuální tříletá výzva je vyhlášena jako jednokolová soutěžní. Kritéria žádostí budou posuzovat jmenovaní členové expertní komise z řad MŽP a Státního fondu životního prostředí ČR na základě bodového hodnocení. Hodnocení bude zkoumat například přínos projektu a jeho dopad, dále rozpočet a efektivitu nákladů, udržitelnost projektu, kvalitu zpracování žádosti a reference.
Dokumenty k výzvě:https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=139
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)
- Zhodnocení čtvrtého roku systému kvality Q CZ pro konzumní brambory (11.01.2025)
- Globální teplota byla loni poprvé o 1,5 stupně vyšší než v předprůmyslové době (10.01.2025)
- Generace Z se učí omezovat plýtvání potravinami, výzkumníci pro její edukaci využijí interaktivní aplikaci i spolupráci s influencery (10.01.2025)
- Odborníci budou ve Ždánickém lese mapovat zbytky tzv. středního lesa (10.01.2025)
- V Německu se objevil první případ slintavky a kulhavky od roku 1988 (10.01.2025)