Novou nádrž s tůněmi vybudovaly na Tachovsku Lesy ČR
13.08.2024 | Lesy České republiky, s. p.
Vodní nádrž nedaleko obce Trpísty nazvanou Horské Domky vybudovaly Lesy České republiky na Tachovsku v Plzeňském kraji za 6,5 milionů korun bez DPH v rámci programu Vracíme vodu lesu. V mělkém pásmu vznikly dvě tůně.
Na více než šesti a půl tisících metrech čtverečních se dá zadržet až devět tisíc metrů krychlových vody. V rozsáhlém lesním komplexu může být nádrž také nouzovým zdrojem požární vody a pojme i velkou vodu.
„V litorální části jsme vyhloubili dvě tůně. Vzniklo tak ekologicky cenné prostředí ideální pro drobné živočichy vázané na vodu,“ řekl Tomáš Rau, vedoucí Správy toků pro povodí Berounky z Lesů ČR.
Vodohospodáři vytipovali místo v údolní nivě Křelovického potoka kvůli vhodnému krajinnému profilu. Díky propustným vrstvám v podloží proudí pod povrchem značné množství podzemní vody. To se ukázalo až během stavby. „Dnešní čtyřmetrovou hráz jsme proto utěsnili hodně hluboko, aby ji voda nepodtékala. Těsnící vrstva v zemi je stejná jako nadzemní část hráze,“ dodal.
Vodní dílo se nachází zde: Vlastní body • Mapy.cz (GPS: 13°4’61.142″E, 49°49’49.435″N). Nedaleko je cyklostezka 2295, barokní zámek Trpísty s anglickým parkem, přírodní park Úterský potok i několik bunkrů ze 30. let minulého století.
Další články v kategorii
- Kontrolou hygieniků v prvním pololetí neprošla pětina pražských školních jídelen a bufetů (19.08.2026)
- Povinný strop u části evropských dotací zajistí podporu pro lokální a generačně ukotvené zemědělce (19.08.2026)
- Botanická zahrada a arboretum MENDELU digitalizuje hospodaření s vodou. Nový systém pomůže šetřit zdroje a chránit cenné sbírky (19.08.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 18. 8. 2026 (19.08.2026)
- Zemědělci od koalice pro boj se suchem očekávají dlouhodobý plán a financování (18.08.2026)
- Tropy už se do konce prázdnin nevrátí. Bude deštivo, přidají se i bouřky (18.08.2026)
- MZe: Žně jsou u konce, úroda obilovin i řepky je meziročně nižší (18.08.2026)
- Lactalis kupuje za 1,34 miliardy dolarů britskou divizi Saputa (18.08.2026)
- Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny (18.08.2026)
- Déšť přinesl vláhu, ale nerovnoměrně. Který kraj měl nejvíc a který nejmíň (18.08.2026)

Tweet



