ČSÚ zveřejní vývoj HDP v prvním čtvrtletí, analytici čekají růst
30.04.2024 | ceskenoviny.cz
Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní první předběžné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Analytici předpokládají, že hrubý domácí produkt (HDP) pokračoval v mezičtvrtletním růstu podobným tempem jako v loňském čtvrtém kvartálu. Podle nich k tomu přispívá zejména vyšší spotřeba domácností. V posledním čtvrtletí roku 2023 česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,4 procenta, meziročně vzrostla o 0,2 procenta.
"Odhadujeme, že reálný HDP vzrostl o 0,4 procenta mezikvartálně, podobně jako v posledních třech měsících minulého roku. Hlavním motorem bylo oživení na straně spotřebitelské poptávky, která byla v posledních dvou letech extrémně zchlazená. Vyšší útraty domácností odrážejí především zkrocení inflace a obnovený růst reálných mezd, stejně jako rostoucí spotřebitelskou důvěru," uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.Analytička Komerční banky Jana Steckerová očekává zrychlení mezičtvrtletního růstu HDP na 0,5 procenta. "Spotřeba domácností podle nás mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 procenta. V oživení by podle nás měly pokračovat také fixní investice podpořené fondy EU. Čistý vývoz si pravděpodobně v prvním čtvrtletí 2024 udržel svůj kladný, i když ne již tak vysoký příspěvek," uvedla.
Analytici předpokládají, že spotřeba domácností potáhne českou ekonomiku po celý letošní rok. Podle Rusinka by celoroční růst HDP měl dosáhnout 1,5 procenta po loňském poklesu 0,2 procenta, prognóza Komerční banky očekává růst 1,4 procenta. Ministerstvo financí v dubnové predikci odhadovalo letošní růst ekonomiky 1,4 procenta, Česká národní banka zveřejní svou novou prognózu ve čtvrtek.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- V Národním zemědělském muzeu probíhá výstava modelů vláčků (17.03.2026)
- Méně alkoholu v pivu, vínu i rumu. Výrobci reagují na to, že mladí tolik nepijí (17.03.2026)
- Pohlreichův žák v chomutovské jídelně: svíčková za pár korun, která strčí do kapsy drahé restaurace (17.03.2026)
- Malí farmáři a ochránci přírody: Příčinou poklesu biodiverzity je i dlouhodobě nesprávný výkon práva myslivosti (17.03.2026)
- Připravte záhony na jaro správně: Tuhle chybu s kompostem dělá hodně lidí (17.03.2026)
- Celníci našli v dodávce na dálnici D1 na Vysočině tunu závadného masa (17.03.2026)
- Ministerstvo zemědělství upravuje podmínky pro podmíněnost a přímé platby, zemědělci budou mít při hospodaření větší flexibilitu (17.03.2026)
- Nové ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v komerčním chovu kachen ve Středočeském kraji (17.03.2026)
- Wolt Market mění barvu na zelenou a sází více na lokální potraviny (17.03.2026)
- Trh s biopotravinami v České republice v roce 2024 opět vzrostl. Obrat přesáhl 13 miliard korun (17.03.2026)

Tweet



