Potravinářská komora ČR zemědělské protesty proti Green dealu podporuje
23.02.2024 | Potravinářská komora
Rozhovor Zuzany Hodkové Seznam Zprávy s prezidentkou Potravinářské komory ČR Danou Večeřovou o zemědělských protestech, problémech Green dealu, dotacích a ziscích zemědělců a potravinářů a dalších tématech.
Potravinářská komora ČR protesty, tak jak probíhají v celoevropském kontextu podporuje. Každá země sice má i své specifické problémy, ale jako červená nit se vine všemi protesty odpor ke Green dealu, snaha o omezení ohromné byrokracie a související administrativy, spousty papírování a zbytečných násobných kontrol a dovozů levnějších, ale v mnoha případech rizikových surovin ze zahraničí. Do protestů ale rozhodně v tuto chvíli nepatří žádná další politická témata a spíše negativní forma protestů, které v pondělí proběhly. Nicméně, je třeba zdůraznit, že protesty v Česku byly víceméně spořádané a pokud zemědělci protestují proti nevýhodným podmínkám pro zemědělce v celé Evropě, je to v pořádku.
Potravinářská komora ČR proto vyzývá k úpravě podmínek Green Dealu. „Aby tak ostře nedopadaly do zemědělství a aby ho prakticky nezlikvidovaly. První plán Green Dealu, který vyběhl před třemi roky, v podstatě znamenal konec zemědělství a potravinářství v Evropské unii,“ vysvětlila Dana Večeřová s tím, že věří, že se úprava dohody díky tlaku většiny zemí podaří. „Ty protesty už nejsou ojedinělé, jsou v podstatě koordinované,“ dodává Večeřová s tím, že Potravinářská komora na svých sítích podpoří čtvrteční protest Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR a Asociace soukromých zemědělců.
Další články v kategorii
- Bohemia Sekt Prestige triumfoval v Japonsku Odváží si nejvyšší ocenění ze SAKURA Awards od ryze ženské poroty (05.03.2026)
- Potkáme v našich lesích exotické dřeviny, jako je sekvojovec obrovský nebo zerav obrovský? (05.03.2026)
- Plenární zasedání členů České akademie zemědělských věd v roce 2026 (05.03.2026)
- Předsedkyně zemědělského výboru Evropského parlamentu diskutovala s jihomoravskými sedláky (05.03.2026)
- Tři sladké pochoutky z Kutné Hory míří do Londýna pro čokoládové Oscary (05.03.2026)
- Varování před kapslemi moringa v internetovém prodeji (05.03.2026)
- Záchrana stovek srnčat stála Aleše půl milionu, víc nemá. Bez pomoci brzy zemřou (05.03.2026)

Tweet



