Dvacet nouzových útulen letos postaví Lesy ČR u Stezky Českem
16.01.2024 | Lesy České republiky, s. p.
Hradec Králové, 15. ledna 2024 – První z dvaceti plánovaných letošních útulen, v nichž mohou lidé nouzově přenocovat na své pouti po Stezce Českem, postavily koncem roku Lesy České republiky nad osadou Severní, asi dva kilometry od nejsevernějšího bodu České republiky.
V rámci Programu Lesy pro život chce podnik umístit v regionech i další útulny. „Myslíme na turisty, takže když je zastihne déšť, vánice nebo noc, bude pro ně útulna vítanou záchranou. Mohou si v ní ale taky jen na chvíli odpočinout,“ říká ekonomicko-správní ředitel podniku Zbyněk Šmída a pokračuje: “V letošním rozpočtu jsme na útulny vyčlenili necelé čtyři miliony korun. Nyní vybíráme vhodná místa pro jejich stavbu a připravujeme projektovou dokumentaci s jednotným designem dvou variant – horských objektů se šikmým sklonem střechy a těch ostatních v nižších polohách“.
Podnik bude stavět na státních pozemcích, které spravuje. Vybudování jedné útulny potrvá přibližně měsíc, částka by neměla přesáhnout 200 tisíc korun. „V chráněných oblastech samozřejmě projednáme náš záměr se zástupci ochrany přírody,“ dodává Šmída.
První dokončenou severočeskou útulnu naleznete zde: https://mapy.cz/s/hetarukoco. V dřevěném „áčku“ zastřešeném plechovými šablonami je stůl s lavicemi, vyspí se tam až čtyři osoby.
Další útulna těsně pod Klínovcem čeká na dokončení. „Až to počasí dovolí, položíme střechu a dřevěné pódium na spaní. Na jaře bude hotovo,“ upřesňuje Václav Bašta, severočeský ředitel Lesů ČR.
KONTAKT: Eva Jouklová – tisková mluvčí Lesů ČR; +420 725257900; eva.jouklova@lesycr.cz
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 28.4.2026 (29.04.2026)
- Džemy s příběhem. Dobroládovna mění ovoce na příležitost (28.04.2026)
- Fond prověřuje kvůli možnému střetu zájmů dotace pro Agrofert za miliardu (28.04.2026)
- Pivovarníci chtějí snížit DPH na čepované pivo a zařadit sektor mezi strategické (28.04.2026)
- Prezentace aktivit Junior teamu ČSCHMS (28.04.2026)
- Čeští hasiči si vyslechli přímé zkušenosti s hašením přírodních požárů v USA (28.04.2026)
- KRNAP obhájil mezinárodní certifikát, krkonošské lesy jsou v dobrém stavu (28.04.2026)
- Bluetongue: období sezónně prosté KHO pomalu končí (28.04.2026)
- Takový propad Česko ještě nezažilo. Češi vypili nejméně piva v dějinách (28.04.2026)
- Z Česka bude možné vyvážet hovězí a vepřové maso do Singapuru, uvedli veterináři (28.04.2026)

Tweet



