Lesy ČR budují pro turisty novou cestu do Boubínského pralesa
06.06.2023 | Lesy České republiky, s. p.
Dřevěné chodníky a mostek právě instalují Lesy ČR na náhradní trasu k Boubínskému jezírku. Už v červnu tak turisté opět nahlédnou do pralesa.
Vstup na původní cestu i naučnou stezku kolem pralesa je už přes rok kvůli bezpečnosti turistů zakázaný, protože tam hrozí pád stovek souší. Ty nelze v jádru národní přírodní rezervace kvůli ochraně přírody odstranit ani zlomit. Boubínský lesní závod Lesů ČR tedy navrhl náhradní trasu, připravil dřevěné trámy na povalový chodník i mostek a získal stavební povolení. Náklady podniku na vybudování náhradní trasy dosáhnou asi půl milionu korun.
První návštěvníci by se měli vydat k jezírku koncem června.
„Materiál už v květnu zdarma roznesli po celé dvěstěmetrové trase zástupci boubínské pobočky České lesnické společnosti. Tím nám pomohli zkrátit dobu výstavby chodníků, za což jim moc děkuji. Nyní požádáme Městský úřad Vimperk o zpřístupnění dosud uzavřeného úseku od Amortovky směrem k jezírku. Tam už je bezpečno a lidé se dostanou k odbočce na náhradní trasu,“ uvedl ředitel lesního závodu Miloš Juha s tím, že vstup na Knížecí a Lukenskou cestu po obvodu Boubínského pralesa je nadále zakázaný.
Nová trasa vede po stávající značené zelené z parkoviště Na Kaplici pod Boubínem kolem Stromu duší, památníku zemřelých při práci v lese, a informačního střediska na Idině pile až na rozcestí. Odtud pokračuje po dosud uzavřené cestě od Amortovky směrem k jezírku, kde se odkloní vpravo do porostu na první povalový chodník. Přes Kaplický potok návštěvníci přejdou po novém mostku a vydají se po nezpevněné cestě, kde se po dalším povalovém chodníku a mírném svahu dostanou na hráz Boubínského jezírka. Tam cesta končí a bude třeba se vrátit zpět.
Další články v kategorii
- „Víme, že to znamená smrt.“ Tisíce psů mizí v tichosti z tureckých ulic, útulky nemají místo (11.07.2026)
- Rusko uzavřelo cestu k Azovskému moři. V ohrožení je vývoz obilí (10.07.2026)
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Vyhláška o závazném postupu při monitoringu eroze zemědělské půdy (10.07.2026)
- Do České republiky podle investigace nadále proudí sankcionované ruské dřevo označené jako čínské (10.07.2026)
- Vědec: Zemědělci odhadují nižší výnosy až o 40 procent proti tříletému průměru (10.07.2026)
- Bláznivý nápad tří kamarádů: Založili vlastní stát s minipivovarem a mají úspěch (10.07.2026)
- Úroda ovoce v ČR letos kvůli mrazům klesne o 53 procent, ztráta bude přes miliardu (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- V Tatrách sněží (10.07.2026)

Tweet



