Slovensko zasáhlo sucho, postihlo i zemědělce a některé obce

Výrazné sucho zasáhlo čtvrtinu území Slovenska, deště na konci července nevyrovnaly nedostatek srážek. Suché počasí poznačí úrodu zemědělských plodin a farmáři budou mít méně krmiva pro hospodářská zvířata, uvedli slovenští meteorologové a zástupci zemědělců. Nedostatek pitné vody zase postihl několik obcí. Suchu čelí i řada dalších zemí včetně Česka.

Průtoky například na vybraných vodních tocích na západě Slovenska dosáhly v červenci jen pětiny hodnoty dlouhodobého průměru. Některé stanice zaznamenaly nejméně vody od začátku měření či vyschnuté úseky menších toků.

Podle meteorologů srážky na konci července situaci zlepšily jen přechodně, ke změně stavu by bylo potřeba dlouhodobějšího deště tak, aby voda stíhala vsakovat do půdy. K nepříznivé situaci přispěly také teplé zimy včetně té poslední, která nebyla bohatá na sníh. Extrémní sucho nyní zasáhlo 26 procent území Slovenska.

Slovenská zemědělská a potravinářská komora upozornila, že farmáři se obávají slabé úrody podzimních plodin a pícnin, kterých bude nedostatek. To povede ke snižování stavu hospodářských zvířat.

Podle listu Denník E výroba elektřiny v největší slovenské vodní elektrárně, v Gabčíkovu na řece Dunaj, v prvním pololetí klesla o 30 procent ve srovnání s desetiletým průměrem. Země ale elektřinu produkuje hlavně v jaderných elektrárnách.

Některé vesnice zase zaznamenaly nedostatek pitné vody a kvůli tomu úřady vyhlásily mimořádnou situaci. Samospráva může například zakázat používání vody k zavlažování zahrad či trávníků nebo k napouštění bazénů.

Slovensko v těchto dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů vyvrcholí v pátek, kdy teploty místy vystoupí až na 38 stupňů Celsia. Následné ochlazení by měly doprovázet i srážky.

 

Adrian Bobok jrm

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info