Zemědělský svaz: V zemědělství v Česku našlo práci 2500 uprchlíků z Ukrajiny

V zemědělství našlo od vypuknutí konfliktu na Ukrajině práci zhruba 2500 uprchlíků. V tiskové zprávě o tom informoval Zemědělský svaz ČR. V Česku si podle pondělního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) již našlo práci téměř 77.000 Ukrajinců. Podle svazu nelze očekávat dlouhodobé uplatnění uprchlíků v zemědělství, protože kvůli válce odešlo mnoho kvalifikovaných zaměstnanců z Ukrajiny zpět do vlasti a v ČR jsou nyní hlavně ženy s dětmi, pro které není tato práce vhodná.

Svaz dnes pořádal konferenci o zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Vystoupili na ní zástupci ministerstva zemědělství, vnitra, zahraničních věcí, průmyslu a práce. Promluvili také zástupci odborů. Podle svazu je zaměstnávání lidí z Ukrajiny pro zemědělství klíčové.

Mnozí z mužů, kteří se vrátili na Ukrajinu, pracovali podle něj na pozicích, které vyžadují praxi a jsou spojená s obsluhou zemědělských strojů, k čemuž je také potřeba řidičské oprávnění. Tyto pracovní pozice často vyžadují fyzickou zdatnost, upozornil svaz. Vzhledem k tomu, že velká část uprchlíků v ČR jsou ženy, které se navíc musí starat o děti, nelze očekávat jejich dlouhodobé uplatnění v zemědělství a potvrzují to i zaměstnavatelé, dodal.

Ministerstvo vnitra podle svazu uvedlo, že od roku 2025 by se měla spustit digitalizace a elektronizace pobytové agendy, což by mělo zjednodušit a hlavně zrychlit vyřizování pracovních povolení pro pracovníky ze zemí mimo EU, bez kterých se české zemědělství již neobejde.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v únoru odhadoval, že v lesnictví, potravinářství a zemědělství by mohlo najít uplatnění až 50.000 tisíc uprchlíků.

Podle odhadu úřadů nyní pobývá v Česku asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet běženců nelze určit, někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí domů. Za téměř čtyři měsíce trvání války dostalo v Česku víza dočasné ochrany přes 378.000 uprchlíků z Ukrajiny.

Občané Ukrajiny mohou od vypuknutí válečného konfliktu do ČR přijíždět bez víz a žádat o dočasnou ochranu, která jim umožňuje volný přístup na trh práce, stejně jako by se jednalo o občany EU. Dočasná ochrana platí do 31. března 2023, vláda bude jednat o prodloužení platnosti víza dočasné ochrany o další rok.

zaz rdo

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Válka na Ukrajině:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info