Jaký dopad má válka na Ukrajině na ceny pečiva?

V letošním roce se sice očekával růst cen pšenice, avšak ceny pečiva se to nemělo až tak dramaticky dotknout. S válkou na Ukrajině však žádná z prognóz nepočítala, a tak mohou zákazníci sledovat podstatný růst cen pečiva, který ještě zdaleka nekončí. Obilnice Evropy

Ukrajině se právem přezdívá „obilnice Evropy“ a válka má za následek narušení vnitrozemských dodávek i uzavření důležitých přístavů. Dalším významným vývozcem pšenice je právě Rusko, jehož dodávky jsou zase značně omezeny sankcemi. Obě tyto země dohromady před začátkem války pokryly víc než čtvrtinu celosvětového obchodu se pšenicí.

Ceny stále rostou

Současné dění ovlivňuje ceny obilovin na světových burzách. Například cena pšenice se vyšplhala na rekordní maximum. Průměrná cena za posledních dvacet let byla 4 603 korun za tunu a nyní vyskočila na 11 580 korun a odborníci předpovídají další růst v následujících týdnech.  Zároveň vyletěly i ceny dalších zemědělských surovin, nemluvě o ceně pohonných hmot a energií, a tak se zdražila podstatná část důležitých vstupů. To samozřejmě ovlivní i ceny výsledných produktů. Ani samotní experti však nejsou schopni růst cen přesněji odhadnout, protože vývoj situace není jasný. Někteří tak předpovídají růst cen pečiva až o stovky procent, jiní se drží při zemi a hovoří o asi třicetiprocentním růstu.

Česká republika má alespoň to štěstí, že je schopná pokrýt vlastní spotřebu obilovin. To sice nezastaví růst cen, ale jsme soběstační. Některé země jako Mongolsko, Kazachstán, Libanon, Somálsko nebo třeba Egypt jsou však na dodávkách obilovin z Ukrajiny či Ruska přímo závislé a zároveň zdražení základních potravin jako chléb zde může vyvolat i masové existenciální problémy.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info