V pětimiliardovém tendru Lesů ČR je 40 firem, loni jich bylo 36

Do pětimiliardového tendru Lesů České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva 2022+ v letech 2022 až 2026 podalo nabídky 40 firem. ČTK to dnes sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová. V tendru 2022+ je odhadovaná hodnota lesnických prací pět miliard korun a objem dřeva k těžbě je pět milionů metrů krychlových. Loni do tendrů 2021+ podalo 36 firem 190 nabídek.

"V tendru na provádění lesnických činností a prodej dřeva začaly Lesy České republiky hodnotit 403 nabídek podaných 40 firmami. Úspěšní zájemci o zakázky budou pro podnik pracovat od ledna 2022 podle pětileté smlouvy," uvedla Jouklová.

Podle ní na 12 pěstebních zakázek podaly firmy 78 nabídek, na 34 zakázek spojených s lesnickými činnostmi a prodejem dříví 325 nabídek.

Uzávěrka pro elektronické podání nabídek vypršela dnes dopoledne, následně podnik začal s jejich vyhodnocováním. Hlavním úkolem podniku je zvládnutí kůrovcové kalamity a obnova lesů po kalamitě. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Pětileté smlouvy připravíme k podpisu nejpozději do poloviny prosince, aby mohly práce od ledna bez problémů začít," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Tendr je rozdělen na 46 zakázek. Týká se v souhrnu území o rozloze asi 200.000 hektarů, jde tedy o necelou pětinu lesů spravovaných státním podnikem. Ročně by firmy vzešlé z tendru měly zalesnit asi 15.000 hektarů lesa.

Soutěže jsou dvojího typu. Na 34 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, tedy zalesňovat a těžit dřevo, které budou samy i prodávat. Na 12 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce, půjde o lokality na Moravě, kde je třeba obnovit porosty po kůrovcové kalamitě. "Tendr se týká 46 smluvních územních jednotek. Na jednu zájemci průměrně podali 8,8 nabídek," uvedla v tiskové zprávě Jouklová.

Vítězem loňského tendru 2021+ pro léta 2021 až 2025 se stala těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 29 soutěžených jednotek získala 12. Na druhém místě skončila s pěti podepsanými smlouvami firma Kloboucká lesní a na třetím se čtyřmi kontrakty firma Aclesia.

ku kš dr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info