Koně budou smět na závody jenom s očkováním proti herpesviru

Koně budou smět na přehlídky, výstavy, závody a podobné akce pouze, když budou očkováni proti herpesviru EHV-1. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Virus způsobuje chorobu rhinopneumonii, která postihuje dýchací systém, ale může způsobit i nervové onemocnění, jež se může projevit obrnou nervů. Zasahuje také reprodukční orgány a může vyvolat předčasné potraty. Koně by se proto měli očkovat jednou za půl roku.

"Kvůli šíření virulentního kmene viru například zrušila Mezinárodní jezdecká federace konání jezdeckých akcí v deseti evropských zemích. SVS tato preventivní opatření jezdeckých organizací podporuje. V reakci na situaci upravuje podmínky pro svody koní o povinnost platné vakcinace proti této nákaze," uvedl mluvčí. Podle Karla Daniela z Komory veterinárních lékařů ČR stojí samotná vakcína kolem 500 korun, chovatelé budou ale muset počítat s vyššími výdaji za veterinární úkon, cestu a čas, který veterinář se zvířetem stráví.

"Musím s tím souhlasit," řekl ČTK k nové povinnosti prezident Asociace svazů chovatelů koní ČR Jaroslav Dražan. Podle něj se tak budou muset očkovat například kobyly při svodu u zápisu do plemenných knih, aby se na místě v principu nepromořovaly. Největší problém u této choroby vidí právě u kobyl kvůli potraceným hříbatům.

Problémem u herpesvirů je jejich zůstávání v organismu. "Pro herpesviry je charakteristická latentní infekce, to znamená, že jednou nakažené zvíře zůstává infikováno celý život. Virus může migrovat do nervových ganglií a tam se ukrýt před imunitním systémem. Poté může dojít i k vymizení protilátek," dodal Vorlíček. Jednorázové vyšetření na protilátky proto podle něj není prokazatelné. "Navíc nelze odlišit postvakcinační a postinfekční protilátky, proto u vakcinovaných zvířat není možné provádět v rámci monitoringu sérologické vyšetření na průkaz protilátek," uvedl. Nejvhodnější je tak podle něj právě vakcinace.

"Nákazovou situaci nadále bedlivě sledujeme. V případě, že by došlo k jejímu významnému zhoršení, jsme připraveni přijmout další opatření proti šíření nákazy," uzavřel ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Nové nařízení platí podle veterinářů prakticky ihned. Krajské veterinární správy o něm ví, budou ho zařazovat mezi podmínky konání nejrůznějších koňských akcí.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni v ČR 38.087 koní započítaných mezi hospodářská zvířata. Meziročně jich přibylo o 3,2 procenta. Podle údajů ministerstva zemědělství, které počítá i čistě jezdecké koně, bylo v ČR ke konci předloňského roku 94.906 koní, meziročně jich přibylo o 2,3 procenta.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info