Vědci popsali tzv. suchou skvrnu, kvůli které se připaluje jídlo

Odborníci prozkoumali, proč se někdy jídlo připálí i na pánvi s nepřilnavým povrchem a vrstvou oleje. Popsali, že za to může takzvaná "suchá skvrna", která vzniká v důsledku termokapilárních sil. Přidali i rady, jak na ni vyzrát. O vědecké "perličce", která může mít dopad i mimo kuchyni, informovali zástupci Akad

Podle odborníků jde o výsledek takzvané termokapilární konvekce, kdy při dosažení kritické teploty proudí kapalina z oblastí s nízkým povrchovým napětím do míst, kde je toto napětí vysoké. V místech suchých skvrn se pak jídlo může připalovat.

Vědci pozorovali, jak rychle se šíří suchá skvrna na kamerovém záznamu pánve s olejem. Zároveň vypočítali teoretický model. Předpověď se s videozáznamem shodla. Autory výzkumu zároveň zajímal výpočet profilu hrany suché skvrny. V tomto případě podle AV došlo na řešení diferenciálních rovnic.

Na závěr pak Fedorchenko přidal i radu do praxe. "Zvyšte vrstvu oleje, upravte teplotu, povrch pánve kompletně pokryjte olejem a používejte pánve s tlustým dnem. A nezapomeňte jídlo pravidelně míchat," shrnul vědec.

Výsledky experimentu podle odborníků mohou mít v budoucnu širší využití - v průmyslu. Problém suchých skvrn se totiž pojí třeba i s destilačními přístroji či chlazením elektronických součástek. Podle Fedorchenka může jev způsobit prudké přehřátí součástek.

Výsledky současného výzkumu publikoval časopis Physics of Fluids.

 

Autor: ČTK

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info