Pokácené lípy poslouží vědeckým analýzám
25.02.2021 | mendelu.cz
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně prozkoumají dřevo z více než desítky pokácených lip, které musely ustoupit renovaci Lesnické ulice, která leží hned vedle univerzitního kampusu. Díky probíhajícím úpravám tramvajové trati a chystané výstavbě inženýrských sítí získali vzorky z celkem 14 živých stromů, což je v městském prostředí spíše rarita. Vzorky podrobí řadě analýz. Vědci očekávají, že získají více informací o stabilitě stromů v městském prostředí.
Vědci ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna, která měla na starosti kácení, odebrali ze všech pokácených stromů dvoumetrové výřezy a tenčí příčné sekce. Výřezy následně převezli do univerzitního Výzkumného centra Josefa Ressela v Útěchově, kde budou sloužit k měření fyzikálních a mechanických vlastností čerstvého dřeva a k identifikaci přítomných dřevokazných hub.
„Výsledky zkoumání vlastností jak čerstvého zdravého dřeva, tak i degradovaného, budou v budoucnu využity v používaných metodách hodnocení stability stromů a predikci jejich chování," upřesňuje Valentino Cristini z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií LDF MENDELU.
Získat vzorky z městských alejí je pro vědce unikátní příležitost. Dosud zkoumali především materiálové vlastnosti stromů z lesních celků. „Získané vzorky nám dovolí posunout se někam dál a upřesní stávající metody pro hodnocení stability stromů," uvedl Cristini.
Cílem je získat poznatky, které v budoucnu poskytnou více informací odborníkům, kteří pečují a městské aleje. „Nejdůležitější je pro nás prevence, abychom byli schopni předpovědět chování stromů v městském prostředí. Jde zejména o vývrat a zlom stromů," dodal Cristini. Podle vědce budou výsledky k dispozici zhruba za rok. Po zkoumání dřeva v laboratoři bude nutné ještě matematické zpracování dat.
Odborníci MENDELU již v minulosti upozorňovali, že změna klimatu, která se v českém prostředí projevuje dlouhými periodami sucha a přívalovými srážkami, bude mít do budoucna značný dopad na výsadbu a skladbu stromů ve městech. Tradiční lípy, javory nebo jasany už nyní nahrazují nepůvodní dřeviny, jako jerlíny a akáty. Ani ty ale do budoucna v městském prostředí patrně nepřežijí více než několik desítek let. Jejich údržba bude navíc mnohem náročnější.
Kontakt pro bližší informace: Ing. Valentino Cristini, valentino.cristini@mendelu.cz, tel.: 605 529 202, Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií LDF MENDELU
Další články v kategorii
- Ochránci přírody sekali rákosí na Novém rybníku, práci jim ulehčil mráz (17.01.2025)
- Od pondělka bude na vybraných místech Libereckého kraje pokračovat akce, při níž s odstřelem divočáků kvůli africkému moru prasat pomohou policejní střelci (17.01.2025)
- V Německu se nepotvrdilo další podezření na slintavku a kulhavku (17.01.2025)
- Výrobce pražených oříšků Alika navýší kapacitu díky automatizaci a robotizaci (17.01.2025)
- Bedřich Moldan: Klasické sedlácké hospodaření je modelem udržitelného zemědělství (17.01.2025)
- Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“, plánují zisk ve výši 11,33 mld. Kč (17.01.2025)
- Úřad v USA se chystá zakázat červené barvivo E 127, způsobuje rakovinu u myší (17.01.2025)
- Plzeňské pivo je stále stejné jako v roce 1897, říká sládek Václav Berka (17.01.2025)