Celníci odhalili v Bohuslavicích u Zlína nelegální pálenici

Nelegální pálenici odhalili v uplynulých dnech celníci v Bohuslavicích u Zlína. Na základě zákona o spotřebních daních a zákona o povinném značení lihu v zařízení zabavili 42 litrů nezdaněného lihu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

Spolu s lihem celníci zajistili i kompletní nelegálně držené destilační zařízení. "Únik na spotřební dani byl po ověření objemového procenta lihu vyčíslen za použití sazby daně, nově zvýšené od 1. ledna 2021, na 32.250 korun za hektolitr etanolu, ve výši cca 7000 korun českých," uvedl mluvčí.

Případ nyní podle něj míří do správního řízení. Pachateli přestupku kromě propadnutí věcí ve prospěch státu hrozí pokuta až deset milionů korun.

Výroba domácí pálenky má ve Zlínském kraji letitou tradici. Někteří lidé k ní však nevyužívají legální pěstitelské pálenice, ale vyrábějí si destiláty na svých domácích zařízeních, která nejsou vždy bezpečná. V prosinci 2016 dokonce v Halenkově na Vsetínsku domácí pálenice vybuchla. Při explozi tehdy zahynuli muži ve věku 28 a 33 let.

chv hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info