Výskyt hraboše polního v listopadu 2020
07.12.2020 | ÚKZÚZ
Z listopadových dat ÚKZÚZ získaných z monitoringu výskytu škodlivých organismů vyplývá, že celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů stoupl z říjnové hodnoty 664 aktivních nor na hektar (AVN/ha) na 776 AVN/ha. To u ozimých plodin, odpovídá 3,8násobku podzimního prahu škodlivosti. Mezi nejpostiženější kraje stále patří Středočeský a Ústecký. V Ústeckém navíc došlo k opětovnému navýšení početnosti hrabošů. Další významnější zvýšení bylo zaznamenáno v kraji Královehradeckém, kde populace přesáhly hodnotu 5,3násobku prahu škodlivosti, což odpovídá 1740 AVN/ha. Mírný nárůst byl zaznamenán též v krajích Jihomoravský, Karlovarský, Liberecký, Pardubický a Zlínský.
V současnosti provádějí terénní inspektoři ÚKZÚZ monitoring početnosti hraboše především v ozimech a dále také v jetelotrávách, vojtěšce, jeteli a trvalých kulturách, včetně sadů a vinic. Stále platí, že hraboš se vyskytuje mozaikovitě a může i nadále lokálně způsobovat škody.
I přes srážkově nadnormální průběh podzimu 2020 se populace hraboše celorepublikově drží na téměř 4násobku prahu škodlivosti. Přestože se jedná, v porovnání v rokem 2019, o poloviční hodnotu průměrné početnosti, populace hrabošů i letos vstupují do zimního období v relativně vysokých počtech. Některé lokality na Jižní Moravě zaznamenaly opětovný nárůst škodlivosti.Průběh počasí nepřeje aplikacím rodenticidů. Koncem listopadu se objevila řada nových míst s poškozením přesahujícím hranici 70 %. V řadě případů se plánuje zaorávka porostů (především krmných plodin). O dalším vývoji populací hrabošů bude rozhodovat průběh nadcházející zimy.
Aktuální počet okresů ohrožených kalamitním výskytem hraboše polního je celkem 30.
Inspektoři ÚKZÚZ budou i v průběhu zimních měsíců monitorovat vývoj populací tohoto škůdce a průběžně informovat veřejnost na webu ÚKZÚZ a prostřednictvím Rostlinolékařského portálu.
Aktuální míra rizika ohrožení zemědělských porostů v jednotlivých krajích je zobrazena v příloze.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 10.3.2025 (11.03.2025)
- Zhruba dvě desítky požárů porostů zaměstnaly od pátku jihomoravské hasiče (10.03.2025)
- ČR zakazuje převoz zvířat z Maďarska kvůli nákaze, budou kontroly na hranicích (10.03.2025)
- Moravskoslezská veterinární správa loni uložila pokuty za 1,724 milionu korun (10.03.2025)
- Správci lesů reagují na zvýšený příliv turistů, těžba ustupuje rekreaci (10.03.2025)
- Výrobce oříšků Alika digitalizuje účetnictví a sklady, investuje i do robotizace a automatizace (10.03.2025)
- Farmáři obdrží podporu na krajinné prvky a střídání plodin, návrh projedná vláda (10.03.2025)