Výrobci pražených oříšků a tyčinek Alika klesly tržby i zisk

Společnosti Alika, která je největším tuzemským výrobcem pražených oříšků, sušeného ovoce a slaných tyčinek, v účetním roce 2019/2020 do konce letošního března klesly tržby o 17 milionů korun na 457 milionů korun z 474 milionů v roce předešlém. Firma má nižší i zisk, který spandl na 1,8 milionu z 5,8 milionu korun. ČTK údaje získala z výroční zprávy společnosti Alika, která sídlí v Čelčicích u Prostějova.

Členka představenstva společnosti Alika Jana Kremlová ve výroční zprávě uvedla, že loňský zisk firmy negativně ovlivnily vyšší ceny vstupních surovin, služeb a energií. Tržby sice klesly, ale předchozí roky byly podle Kremlové z pohledu jejich výše "abnormálně lepší".

Většinu produkce Alika prodala na tuzemském trhu, kde v účetním roce 2019/2020 utržila 393 milionů korun. Firma Alika loni exportovala zboží v hodnotě 69 milionů korun. Export míří především na Slovensko, do Německa, Polska, Rakouska a Nizozemska.

Mezi hlavní odběratele z řad obchodních řetězců v ČR patří společnosti Makro, Kaufland, Ahold a Globus. Značnou část produkce od společnosti Alika odebírají pekařské velkoobchody i regionální obchodní sítě. Firma provozuje také internetový obchod.

Alika ročně v Čelčicích vyrobí několik tisíc tun zboží. Téměř třetinu tržeb v účetním roce 2019/2020 získala z prodeje arašídů. Druhou nejprodávanější položkou byly mandle, na které připadlo 17 procent tržeb. Prodej máku tvořil 14 procent tržeb a podej kešu ořechů měl devítiprocentní podíl. Společnost Alika prodává také například lísková jádra, pistácie, sušené švestky a různé tyčinky.

Alika předloni ve svém výrobním areálu v Čelčicích dokončila desetimilionovou investici do nové haly. Díky tomu posílila výrobu bez pražení na oleji. Zpracování plodů je nyní šetrnější.

Firmu Alika založily v březnu 1992 dvě fyzické osoby. Společnost loni měla v průměru osm desítek pracovníků.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info