Stock Spirits díky vyššímu prodeji v ČR a Polsku zvýšil zisk

Středoevropský výrobce lihovin Stock Spirits Group zvýšil za první pololetí svého finančního roku zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) a bez zahrnutí mimořádných položek o 25,6 procenta na 44,2 milionu eur (1,2 miliardy Kč). Firmě pomohlo, že spotřebitelé na jejích dvou největších trzích, což je Polsko a Česká republika, se zásobovali před plánovaným zvýšením daní. Skupina, která vlastní i likérku Stock Plzeň-Božkov, o tom informovala v dnešním sdělení.

Ke zvýšení zisku firmě pomohl i větší prodej alkoholu v maloobchodech v době koronavirových omezení.

Výnosy za šest měsíců do konce března firma zvýšila o 15,1 procenta na 180,7 milionu eur (pět miliard Kč). Objem prodeje vzrostl o 8,4 procenta. V Polsku výnosy při konstantních směnných kurzech stouply o 25,4 procenta, v České republice pak o 9,1 procenta. Obě země se na celkových výnosech skupiny podílejí z 83,9 procenta.

Stock Spirits uvedl, že prodej v obchodech pomohl zmírnit dopad poklesu prodeje v barech, klubech, restauracích a hotelech způsobený kvůli omezením souvisejícím se snahou zastavit šíření nemoci covid-19. Maloobchodní prodej mimo bary a restaurace se na celkových výnosech firmy podílel téměř 85 procenty.

Generální ředitel Mirek Stachowicz uvedl, že zaměření na prodej v obchodech pomohlo zmírnit negativní dopad zavřených barů a restaurací, což začalo koncem čtvrtletí. Očekává se však, že v dalším čtvrtletí bude mít pandemie výrazný dopad na zisk všech velkých výrobců alkoholu. Hlavně kvůli uzavření výroben, barů a restaurací.

Stock Spirits je jedním z předních producentů značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě. Působí v Polsku, České republice, na Slovensku, v Itálii, v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině. Produkci vyváží do více než 50 zemí po celém světě. Firma patří mezi přední světové producenty vodky. Mezi její značky patří Stock 84, Fernet Stock, Limonce či Żołᶏdkowa.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info