Farma roku z Křenovic chová masný skot, pomáhá i postiženým

Bourárnu s prodejem masa nově provozuje jihočeská rodinná farma Placandů, která chová masný skot. Hospodářství, jež loni v prosinci vyhrálo 18. ročník soutěže Farma roku, by chtělo i svá jatka, nově se taky víc zaměřuje na inseminaci. Hospodaří na 203 hektarech, chová také prasata a ovce. Placandovi spolupracují s organizací Arpida, která pečuje o lidi s postižením, a podílí se na programu ochrany čejky chocholaté. Třem dospělým pomáhají dvě děti.

Usedlost v Křenovicích pochází ze 16. století, později patřila Schwarzenbergům. Pradědeček dnešního hospodáře Jakuba Placandy (35) koupil statek v roce 1922, komunisté ho v roce 1953 zkonfiskovali, rodina ho získala zpět v restitucích v roce 1991. Tehdy začali s chovem prasat.

"Všechno bylo zdevastované, stroje také," řekl ČTK k začátkům Vladimír Placanda, vyučený opravář zemědělských strojů, který hospodaření rozjel.

V roce 2000 odešel z firmy Placandův partner a zapojil se naplno syn Jakub. Cena vepřového klesala, tak se rozhodli pro hovězí plemeno masný simentál. "Strakaté krávy do této krajiny patří a plemenařina nás baví," řekl ČTK Jakub Placanda, který na farmě pracuje s manželkou Lenkou (32).

Základní stádo získali v roce 2003 z Kašperských Hor. Dnes ho tvoří 34 matek a plemenný býk. Ročně odchovají přes 30 telat a osm býků plemenných do stád, zbytek vykrmí do porážkových hmotností. Dříve využívali i umělé oplodnění za pomoci mražených embryí, dnes je díky tomu skoro celé stádo čistokrevné. "Zaměřujeme se ale hodně na inseminace. Pro kupce, kteří si k nám jezdí pro plemenné býky a vrací se, potřebujeme, aby to nebylo příbuzné," řekla ČTK Placandová, jež má také vztah k zemědělství v rodině.

Zakladatelkou chovu byla čistokrevná kráva Máňa. Porodila 13 telat, z toho šest jalovic a sedm plemenných býků. "To je zvíře, kterého si vážíme, bylo zásadní, vodila celé stádo, někdy se zdálo, že přemýšlí s námi," řekla Placandová, která má její fotku na pozadí telefonu a jako vyzvánění kravské bučení. Všem plemenným býkům dává jména. Letos začínají na F, má Fénixe, Flíčka i Foxe. "Občas se ředitel plemenné knihy směje. Ale lidé, kteří si je koupí, jim tím jménem opravdu říkají," vysvětlila Placandová.

Farma s obratem v jednotkách milionů Kč odchová ročně i 100 prasat, má i menší chov ovcí masných plemen. Obhospodařuje 113 hektarů luk a pastvin a 90 hektarů orné půdy. Rozčlenili ji do 21 bloků. Hlavní plodinou je ozimá pšenice, z níž měli loni výnos šest tun na hektar, dodávají ji do mlýna. Do osevních postupů zapojují jetelové směsky: slouží jako senáž coby krmivo pro skot a zúrodňují půdu. Snaží se používat malé traktory, šetřit s postřiky. Většinu techniky pořídili z úvěrů, využívají dotace EU.

Jakubovi a Lence Placandovým pomáhají na farmě, jež je členem Asociace soukromého zemědělství, i pětiletý a osmiletý syn. "Tráví čas s námi, všechno se tím pádem učí odmala. Ráno o víkendech jdou s námi krmit, učí se s traktorem..." popsal Jakub Placanda. Chlapci se starají o kozu a o králíky, starší syn už zvládne i vykydat hnůj.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info