Ovocnáři chtějí přeřadit ovoce a zeleninu do nižší sazby DPH

Ovocnáři by chtěli přeřadit ovoce a zeleninu z nynější patnáctiprocentní sazby daně z přidané hodnoty do snížené sazby deset procent. Snížení daně a tím i cen ovoce a zeleniny by mělo podpořit jejich spotřebu a zdravé stravování. Snížení DPH by chtěli ovocnáři prosadit při budoucí nejbližší změně daňových zákonů v Česku. Na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Ovoce a zelenina by si přeřazení do nižší sazby podle ovocnářů zasloužily již proto, že od května se z nejvyšší 21procentní sazby DPH do desetiprocentní sazby přesune točené pivo. Změna DPH u piva souvisí se zavedením další vlny elektronické evidence tržeb od 1. května. "Alkoholické pivo tak bude mít od května nižší DPH než zdraví prospěšné ovoce a zelenina," řekl Ludvík.

Poukázal na statistiky ČSÚ, podle nichž průměrná čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi v roce 2018 utratila za ovoce v průměru 6816 korun, zatímco za alkoholické nápoje, tedy za lihoviny, víno a především pivo dala 7796 korun.

Spotřeba ovoce v ČR v posledních letech roste. V roce 2018 dosáhla v průměru 86,1 kilogramu na osobu, zatímco ještě v roce 2012 činila 74,6 kilogramu. Stále však nedosahuje spotřeby přes 90 kilogramů na osobu, kterou statistici zaznamenali v roce 2009. "Aktuální spotřeba ovoce nedosahuje ani doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) na spotřebu ovoce a je pod průměrem spotřeby v EU," řekl Ludvík.

Na jižní ovoce připadá asi 42 procent spotřeby, kde hlavní skupiny tvoří pomeranče a mandarinky se spotřebou asi 13 kilogramů a banány se spotřebou asi 12 kilogramů na osobu. Ovocem s nejvyšší spotřebou v ČR jsou jablka s konzumací kolem 23 kilogramů na osobu a rok. Česko není v produkci ovoce soběstačné, například dovoz jablek zajišťuje přes polovinu české spotřeby.

Zdeněk Rychtera

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info