Povinnost označení přípravků 2D kódy prozatím odložena
13.01.2020 | ÚKZÚZ
Dne 1. 1. 2020 nabyla účinnosti vyhláška č. 359/2019 Sb., kterou se mění vyhláška č. 132/2018 Sb., o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin. Tato odkládá povinnost označení přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin (dále jen „přípravky“) 2D kódy. Přípravek by měl být nově označen tzv. 2D kódem až v roce 2022. Odklad této povinnosti si vyžádala nedostatečná specifikace 2D kódu v právním předpisu, která nezajistila jednotnost systému u jednotlivých distributorů.
Celá problematika označování přípravků 2D kódy včetně vedení elektronické evidence distributory by měla být do 1. 7. 2022 zohledněna komplexně v zákoně č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, upřesněna a rozpracována.
Rovněž by měla být popsána struktura úložiště dat, kam by měli distributoři přípravků pro profesionální uživatele zasílat údaje o jimi na trh uváděných přípravcích. Cílem pro zavedení tohoto systému dohledatelnosti je omezení uvádění nepovolených přípravků na trh a zmapování celého životního cyklu přípravků na území ČR.
V novele se dále promítly drobné změny v oblasti stanovení kritérií pro místa, na nichž dochází při podnikatelské činnosti k nakládání s přípravky v rámci uvádění na trh a také v oblasti odběru vzorků.
Legislativa:
Vyhláška č. 132/2018 Sb., o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin
Další články v kategorii
- Téměř polovina škol vaří podle nové vyhlášky. Strávníků ubylo, zjistil průzkum (16.01.2026)
- Praha rohlíková. Legendu z Míráku střídá vyladěný párek či svíčková nebo nutella v rohlíku (16.01.2026)
- Školní jídelny zavádí nové obědy podle vyhlášky. Dětem ale nechutnají (16.01.2026)
- Vzniknou další tůně, mokřady, remízky či stromořadí – MŽP uvolňuje 330 milionů na zadržení vody v krajině a více zeleně v obcích (16.01.2026)
- Španělská vláda plánuje usnadnit mladým lidem přístup k zemědělské půdě (16.01.2026)
- Zkontrolujte si medy. Do českých obchodů se dostaly závadné z Číny (16.01.2026)
- Drtivá většina školních jídelen přesoluje polévky, ukázal průzkum. I dochucovadly (16.01.2026)
- Nečekaná návštěva. Do obchodního centra v Pardubicích vběhl mladý srnec (16.01.2026)
- Unikátní projekt revitalizace Dářských rašelinišť: spolupráce ochrany přírody a vlastníka pozemků přináší výsledky (16.01.2026)
- Šebestyán: Budu spolupracovat se všemi nevládními zemědělskými organizacemi (16.01.2026)

Tweet



