Nadace Partnerství dnes vyhlásí vítěze ankety Strom roku 2019

Nadace Partnerství dnes v brněnské hvězdárně vyhlásí vítěze ankety Strom roku 2019. Do finále postoupilo 12 stromů z devíti krajů, usilují o postup do evropského kola soutěže. Loni anketu vyhrála lípa z Velkých Opatovic na Blanensku.

Hlasování skončilo 25. září, přičemž posledních několik dní bylo tajné. V polovině září si prvenství držela Chudobínská borovice rostoucí na břehu Vírské přehrady na Žďársku, měla přes 4000 hlasů. Průběžně druhý byl s bezmála 2500 hlasy Žižkův dub z Náměšti nad Oslavou. Pořadatelská nadace však největší nápor hlasujících očekávala až v samotném finále hlasování, pořadí finálových stromů se tedy mohlo změnit.

Vítězný strom bude odborně ošetřený a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku.

Loni o podporu veřejnosti soupeřily výhradně takzvané stromy svobody, které upomínají na důležité milníky samostatného Československa. V anketě hlasovalo více než 50.000 lidí, z toho pro vítěznou lípu na Blanensku jich bylo přes 26.000. Lípa zůstala jako jediná z 16 stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa.

 

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info