Potravinářská inspekce zjistila další případy klamání o obsahu masa u masných výrobků
27.03.2019 | SZPI
Dva případy klamání spotřebitelů o obsahu masa zjistili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) při kontrole masných výrobků, uváděných na trh prodejcem Lidl Česká republika v.o.s., Na Okrouhlíku 1707/25a, Hradec Králové.
U níže uvedených šarží masných výrobků výrobce PAMAPOL S.A., ul. Wieluńska 2, 97-438 Rusiec, Polsko, potvrdily aktuální výsledky laboratorních rozborů nižší, než na obalu uvedený obsah masa:
- Pikok Kuřecí maso - Sterilovaný masný výrobek – konzerva, hmotnost 280 g, datum minimální trvanlivosti (DMT): 23.11.2020. šarže: L 15583. Výrobce na obalu deklaroval obsah masa 80%, analýza prokázala přítomnost masa v množství 72,1 %.
- Pikok Chalupářské vepřové maso - Sterilovaný masný výrobek – konzerva, hmotnost 300 g. Datum minimální trvanlivosti (DMT): 20.12.2020, šarže: L: 17660. Oproti deklarovaným 89% masa analýza potvrdila přítomnost pouze 78, 9%.
Inspekce kontrolované osobě uložila, aby předmětné šarže stáhla z tržní sítě a dále aby provedla analýzy zaměřené na obsah masa v akreditovaných laboratořích u pěti dalších dodaných šarží těchto potravin a to na vlastní náklady.
O obdobném zjištění (stejný výrobce a typ konzerv) inspekce informovala již vloni v tiskové zprávě. Vzhledem k opakovaným zjištěním falšování u tohoto druhu komodity bude inspekce i nadále pokračovat v kontrolách s nesníženou intenzitou.
SZPI s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Další články v kategorii
- Pozvánka na jednání klubu blonde d'Aquitaine (26.05.2026)
- Kofola dokončila koupi tří pivovarů a sítě restaurací v Panamě, Kolumbii a Ekvádoru (26.05.2026)
- V Průhonicích budují unikátní sbírku invazních patogenů ohrožujících krajinu (26.05.2026)
- Brnem se šíří ječmen myší, způsobuje problémy chovatelům psů i městské zeleni (26.05.2026)
- Rojení kůrovců začíná. Jak se připravit na kůrovcovou sezonu radí autoři knihy o ochraně lesa před lýkožroutem smrkovým (26.05.2026)
- Výzkum mořských řas jako inhibitoru metanu (26.05.2026)
- Konflikt na Blízkém východě ohrožuje také srílanský čajový průmysl (26.05.2026)
- Padesát milionů lahví a žádní pracovníci. Prazdroj spustil plně automatický sklad (26.05.2026)
- Výrobce konzervované zeleniny efko cz z Táborska loni zvýšil tržby i zisk (26.05.2026)
- Evropskou komisi odpověď ohledně Babišova byznysu neuspokojila, varovala před dotacemi (26.05.2026)

Tweet



