Tataři z polských Kruszynian protestují proti stavbě drůbežárny

Tataři z vísky Kruszyniany na severovýchodě Polska protestují proti plánům na výstavbu velkokapacitní drůbežárny poblíž jejich obce. Informuje o tom na svých internetových stránkách deník Rzeczpospolita. Tataři se obávají, že velkochov bude zátěží pro životní prostředí a odradí turisty.

"Bude z toho spousta zápachu, co rozhodně nebude znamenat nic dobrého pro místní lidi ani pro ty, kdo sem přijíždějí," říká předseda místní muslimské obce Bronislaw Talkowski.

Obyvatel Kruszynian se zastal poslanec z opoziční Občanské platformy Robert Tyszkiewicz z parlamentního výboru pro národnostní a etnické menšiny. "Naší povinností je chránit Kruszyniany, které jsou v celé Evropě známé jako místo, kde žijí poslední polští Tataři," řekl. Obrátil se na ministerstvo životního prostředí s otázkou, co plánuje udělat pro to, aby tuto obec v Podleském vojvodství ochránilo. Připomíná, že jde o oblast, která není znečištěná průmyslem. Navrhuje, aby zde stát vyhlásil chráněné území.

O podnikateli, který drůbežárnu u Kruszynian chce postavit, se toho podle rp.pl mnoho neví. Působí prý v Bialystoku a pozemky vesnice koupil před více než deseti lety v době, kdy jejich cena byla nízká.

Tataři se v Kruszynianech, vísce čítající okolo 80 obyvatel, usadili v 17. století. Podle webu etnologia.pl žije v současnosti v Polsku 2500 až 3000 Tatarů. Při sčítání v roce 2011 se k tatarské národnosti přihlásilo 1916 lidí. Vyznávají sunnitský islám.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info