Plánované kontroly zmrzlin v Praze jsou zatím bez větších problémů
02.08.2018 | Denik.cz
V současných parných letních dnech stoupá prodej a spotřeba zmrzlin. Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) se proto zaměřila na kontrolu nabídky právě této, v létě tolik poptávané komodity.
Do dnešního dne pražští hygienici v metropoli zkontrolovali přípravu a podávání zmrzliny ve 104 případech, v rámci kterých odebrali k laboratornímu rozboru zatím osm vzorků zmrzlin. Plánované kontroly zmrzlin s odběrem vzorků se soustředí na jejich výrobce.
„Prozatím máme výsledky čtyř rozborů. U jednoho se ukázalo, že nebyla dodržena hygiena výroby zmrzliny. Nařizujeme proto sanitaci daného provozu,“ informuje ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.
Budou padat pokutyV rámci prováděných kontrol hygienici zaznamenali i jiné závady: „Chyby se objevily v požadavcích ohledně hygieny provozu a obecných požadavcích na prostory pro manipulaci se zmrzlinou. Jednou provozovatel neměl zpracovány postupy založené na zásadách bezpečného zacházení s potravinami v provozovně. U zjištěných pochybení byla provedena nápravná opatření. Připravujeme rovněž udělení finančních sankcí,“ upřesňuje Jarolímek.
Celkově se však letošní letní sezóna, co se výsledků kontrol zmrzlin týče, od loňské sezony neliší. „Ukazuje se, že ve většině případů jsou hygienické předpisy při přípravě a podávání zmrzliny dodržovány,“ uzavírá Jarolímek.
Pražská hygiena ve svém registru aktuálně eviduje 1013 provozoven, které mají v Praze v sortimentu zmrzliny a ledové tříště. Z tohoto počtu je na základě dohody mezi Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI) a HSHMP v gesci samotných hygieniků 647 zařízení, 366 jich pak dozoruje SZPI.
Analýzou hygieniků bylo zjištěno, že ze 647 zařízení spadajících do jejich gesce si přibližně 50 až 60 provozoven, tj. cca 10 procent, zmrzlinu samo vyrábí. Ostatní podniky prodávají zmrzlinu jinde vyrobenou a nakoupenou.
Autor: Richard Šedý
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 19. 8. 2026 (20.08.2026)
- ČHMÚ identifikoval území, která jsou v Česku nejvíce ohrožená suchem (19.08.2026)
- Nekomplikujte farmářům prodej ze dvora. Senátorka Jarmila Smotlachová chce změnu zákona o EET (19.08.2026)
- Vědci zkoumali, jak může hospodaření udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (19.08.2026)
- Inflace v EU v červenci vzrostla na tři procenta, v ČR byla druhá nejnižší (19.08.2026)
- Odborná cesta za piemonty do Itálie (19.08.2026)
- Senátní výbor žádá vládu o zřízení pracovní skupiny k velkoplošným požárům (19.08.2026)
- Děti poznávají řemesla přímo u výrobců. Učí se i pečovat o přírodu. (19.08.2026)
- Amazonský prales se sám regeneruje díky klíčovým stromům (19.08.2026)
- Rozloha chmelnic v Česku se mírně snížila, chmel se pěstuje na 4784 hektarech (19.08.2026)

Tweet



