ČR by měla získat výjimku k výrobě "tuzemáku" tradičním postupem

Výjimku pro ČR a Slovensko, které k výrobě alkoholického nápoje "tuzemák" chtějí dál používat tradiční rumový éter, by dnes měl potvrdit příslušný orgán Evropské komise. Podle dostupných informací by měla být výjimka časově omezená, a výrobci tak k používání dosavadní technologie dostanou dalších pět let.

O udělení výjimky rozhodne stálý výbor Evropské komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, dokončení celé procedury pak ale ještě určitou dobu potrvá. Bez udělení výjimky by možnost používat rumové aroma skončila 22. dubna.

O zákazu rumového éteru, který dodává chuť a vůni českému tuzemáku, se začalo kvůli údajné přítomnosti rakovinotvorných látek mluvit loni poté, co Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uvedl, že v rumové tresti jsou některé rakovinotvorné látky, především furan. Čeští výrobci už to tehdy označili za útok na české potravináře.

Tuzemák je nejprodávanější lihovina v ČR, každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je tuzemský rum.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info