Národní šampionát plemene BM na výstavě Agribex
11.12.2017 | ČSCHMS
Ve středu 6. prosince se v belgické metropoli v rámci výstavy Agribex konal tradiční národní šampionát plemene belgické modrobílé. Na něm se představilo bezmála 200 špičkových zvířat tohoto plemene. Většina z nich byla masného užitkového typu, soutěž však měli i zástupci kombinované linie, ze které byl před 40 lety masný typ postupně vyšlechtěn. V rámci závěrečného představení vítězů jednotlivých kategorií vybírali tři rozhodčí celkem čtyři šampióny, a to v kategorii býků, krav, jalovic plus prvotelek a nově také byla také vybrána nejlepší kráva s teletem.
Tou se stala plemenice IRIS van Daisel (o. Ichor) se svým teletem 0675 van Daisel (o. Volcan). Nestává se často, aby absolutní vítězové národní belgické výstavy konané týž rok v Libramontu plně obhájili na následující "národce" svá prvenství. Letos tomu tak bylo. Titul šampióna býků totiž opět získal DEMON de Way (Imperial x Gitan), v kravách si absolutní vítězství odvezla plemenice LIONNE du Coin (Imperial x Occupant), kategorii prvotelek pak svůj letní triumf zopakovala BEAUTEE van den Hondenlee (Grommit x Panache).
Klub chovatelů plemene belgické modrobílé ve spolupráci s Českým svazem chovatelů masného skotu organizoval na tuto výstavu krátký dvoudenní zájezd. Cesty se zúčastnila osmičlenná výprava českých chovatelů a myslím, že si všichni odvezli mnoho zajímavých zážitků a poznatků o tom, kam směřuje chov plemene BM ve své domovině.
Autor: Kamil Malát
Další články v kategorii
- Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity. České projekty si rozdělily téměř miliardu korun (26.04.2026)
- Italské úřady vyšetřují úhyn 18 vlků v národním parku, mají podezření na otravu (25.04.2026)
- Sedláci v ASZ ČR nepodporují plošnou aplikaci hubících prostředků proti hraboši polnímu (24.04.2026)

Tweet



