Prodejci alkoholu dostali loni od ČOI pokuty za 5 milionů Kč
20.05.2016 | ceskenoviny.cz
Prodejci alkoholu dostali loni od České obchodní inspekce (ČOI) více než 1700 pokut za 5,3 milionu korun. Téměř 43 procent z nich šidilo zákazníky. V průběhu 4641 kontrol ale inspektoři nezjistili žádný prodej nelegálního alkoholu. V tiskové zprávě to uvedla ČOI.
"Nejčastěji inspektoři zjišťovali, že spotřebitelé neměli k dispozici řádné informace o ceně nabízeného sortimentu, byli šizeni na množství nápojů a nákupy či konzumace jim byly nesprávně účtovány," uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
Nejvíc nedostatků zjistila inspekce v Jihomoravském a Zlínském kraji. Nejčastějším porušením předpisů bylo neseznámení zákazníka s cenou nabízených nápojů, což se týkalo 908 případů. Zásady poctivosti prodeje nedodrželi prodávající v 722 případech. Inspekce také zakázala prodej 3226 výrobků v celkové hodnotě 140.473 Kč, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh.
Kontroly neprokázaly nabídku, prodej či skladování alkoholických nápojů, které by neodpovídaly požadavkům zákona o spotřebních daních a zákona o povinném značení lihu. "Dobrá zpráva pro konzumenty alkoholu je, že při téměř pěti tisících kontrolách nezjistili inspektoři prodej neznačených alkoholických nápojů," dodal Bezecný.
Další články v kategorii
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



