Pstruzi se vrací do potoků v Jizerských horách, Lesy ČR tak pomáhají přírodě
23.03.2016 | Lesy České republiky, s. p.
Deset tisíc kusů plůdku pstruha obecného potočního vysadili zástupci Lesů ČR a Správy CHKO Jizerské hory 18. března na dvou přítocích řek Smědé v Bílém Potoce pod Smrkem a Jeřice u Mníšku. Už devátým rokem tak společně rozšířili populaci pstruha.
Generační ryby z líhně Českého rybářského svazu loni odlovili rybáři u Frýdlantu v povodí Smědé. Během pátku vysazovaly plůdek dvě skupiny tvořené zástupci Lesů ČR, Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a frýdlantského Českého rybářského svazu. Vytipované úseky nepatří mezi vyhlášené rybářské revíry. Obdobná akce přijde na deset tisíc korun. Částku hradily Lesy ČR z vlastního dotačního Programu 2020.
„Snažíme se vrátit a rozšířit v řece původní živočišný druh. Jde o naši další společnou aktivitu. Spolupracujeme také na vysazování střevle potoční,“ uvedl vedoucí Správy toků - oblasti povodí Labe z Lesů ČR Tomáš Sajdl. Státní podnik chce v této pomoci přírodě pokračovat i na ostatních spravovaných tocích vhodných k vysazení pstruha obecného potočního, který se ve vodách vyskytuje v původní formě.
V Hradci Králové 22. března 2016
Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz
Poznámky pro editory:- Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
- Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.
Další články v kategorii
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



