Ve Valticích se otevřela expozice Salonu vín
01.02.2016 | FinančníNoviny.cz
Expozice je otevřena od úterý do soboty, od června do září i v neděli. Návštěvníci mohou v expozici také jednotlivá vína ochutnávat. Složení expozice se každoročně obměňuje.
Milovníci vína mohou ve Valticích na Břeclavsku navštívit již 16. expozici nejlepších tuzemských vín - takzvaný Salon vín. Největší zastoupení v něm mají s deseti vzorky firmy Vinselekt Michlovský a Château Valtice - Vinné Sklepy Valtice, a. s. s deseti víny. ČTK to řekli zástupci Národního vinařského centra.
"V letošním ročníku soutěže jsme po diskusi s vinaři učinili několik změn. Oproti minulým rokům jsme posunuli termín hodnocení soutěže i otevření degustační expozice cca o měsíc," uvedl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra. Kvalita vín v letošní kolekci je podle něj výborná. Krška zdůraznil také úroveň šampiona, kterým se poprvé v historii stalo červené víno - Merlot 2012, výběr z hroznů barrique, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice.
Organizátoři vybrali do kolekce 66 bílých vín, z čehož 50 bylo suchých a polosuchých. Z 31 červených je 30 suchých a jedno sladké. Kolekci doplňuje jedno růžové a dvě šumivá vína.
Nejúspěšnějšími odrůdami se staly Ryzlink rýnský s devíti zastoupeními, dále Chardonnay, Rulandské bílé a Veltlínské zelené se sedmi. Podle jakostního zařazení je v letošním Salonu vín ČR nejvíce vín v pozdním sběru - 59. Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2013 s 45 víny a dále ročník 2014 s 22 víny. Nejstarší víno v letošním Salonu vín je z roku 2005.
Tři vína má mezi elitou letos skupina Lahofer. "Opakované umístění našich vín v Salonu vín České republiky je oceněním práce našich vinohradníků a týmů našich sklepmistrů," uvedl obchodní a marketingový ředitel firmy Daniel Smola.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Pěstitelé zeleniny v ČR by chtěli, aby spotřebitelé kupovali domácí produkci (28.01.2026)
- Inspektoři našli u chovatele v Křelově desítky uhynulých a podvyživených ovcí (28.01.2026)
- Záchranné stanice loni přijaly 40 784 zvířat (28.01.2026)
- Domácí kimči a kombucha mohou mít dvě tváře. Bioinženýrka řekla, čemu se vyhnout (28.01.2026)
- Koňak čelí krizi. Poptávka klesá, firmy musí propouštět (28.01.2026)
- Jan Václavík: Nepodložená zelená ideologie neprospívá ani přírodě, ani lidem, kteří s ní i v ní hospodaří, žijí nebo tráví volný čas (28.01.2026)
- Do Česka míří sníh. Může napadnout přes deset centimetrů (28.01.2026)
- Čeští farmáři vyhlížejí reformu společné zemědělské politiky s obavami (28.01.2026)
- Do pivovaru v Plzni loni přišlo 460.000 návštěvníků, meziročně méně (28.01.2026)

Tweet



