Českým zemědělcům se daří vyvážet do zahraničí

Agrární zahraniční obchod (AZO) České republiky dosáhl v roce 2013 pozitivních výsledků. Vývoz už třetím rokem roste rychleji než dovoz. Schodek AZO se snížil o téměř miliardu korun. Vyplývá to z prvních výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.

Čeští zemědělci a potravináři loni vyvezli do zahraničí výrobky a komodity v hodnotě 158,1 miliardy korun (což je zvýšení proti roku 2012 o 9,8 miliardy korun). Agrární dovoz dosáhl 182 miliard korun (zvýšení proti roku 2012 o 9 miliard korun). Rostoucí vývoz svědčí o dobré kondici českého zemědělského a potravinářského obchodu. Nejčastěji se vyváží obilí, čerstvé mléko a řepkový olej.

Schodek AZO celkově klesl na 23,9 miliardy korun (snížení proti roku 2012 o 0,8 miliardy korun) a představuje nejnižší hodnotu od vstupu České republiky do Evropské unie.

„Jsem rád, že se daří zvyšovat vývoz českých zemědělských produktů a potravin a naopak import do CŘ zpomaluje. Za pozitivní považuji především neustále se zvyšující vývoz zboží do zemí mimo Evropskou unii,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Mimo Evropskou unii vyvážejí čeští zemědělci a potravináři nejvíce do Ruska (především pivo, násadové vejce a výživa pro psy a kočky), na Ukrajinu (mák, pivo, živé slepice, krmivo a sýry) a do Švýcarska (cukr a výživa pro psy a kočky). Největším mimoevropským trhem je Japonsko (chmel, výživa pro psy a kočky). Právě větší zaměření na trhy mimo EU stojí za pozitivním vývojem celkového salda agrárního zahraničního obchodu. Záporná obchodní bilance ve vztahu k mimounijním zemím se ve srovnání s rokem 2012 snížila o 1,3 miliardy korun, zatímco pasivum AZO ve vztahu k zemím EU se prohloubilo o 0,5 miliardy korun.

Hynek Jordán

ředitel Odboru komunikace MZe

Přílohy

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info