Kaufland nabízel ryby, které měly málo masa. Pokutě se bránil marně

Kaufland nechtěl trest za 43 tisíc porcí tresky, když potravinářská inspekce prověřila jen 18 kusů. U soudu neuspěl. Pro finanční trest nebo stažení výrobků z trhu stačí, když jsou vady či klamavé obaly zjištěny u vzorku produktu. Úřady nemusí prověřovat celé tisícové či desetitisícové šarže zboží, rozhodli soudci.

Podle Krajského soudu v Hradci Králové se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že je-li vadná či špatně značená menší část výrobků, bude mít stejné chyby celá šarže.

Soud tak potvrdil pokutu 200 tisíc korun pro hypermarkety Kaufland za prodej filet z tresky dovezených z Číny. V nich bylo o deset procent méně masa, než prodejce sliboval na etiketě výrobku.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce prověřila osmnáct kusů filet, pokutu, která patří mezi vyšší sankce udělené obchodníkům, ale udělila za celou šarži. Tu nabízel Kaufland v obchodech po celém Česku – šlo o 43 tisíc kusů filet z tresky.

Kaufland se proti pokutě bránil u soudu. Podle databáze rozhodnutí správních soudů za posledních pět let byl prvním prodejcem, který použil argumenty o tom, že neměl být trestán za celou, v laboratořích kompletně neprověřenou šarži výrobku.

Pokuty za vadné či špatně značené celé šarže výrobků nebo jejich stahování z trhu přitom patří mezi velmi časté postupy inspekčních úřadů. Loni tak prodejci museli z trhu stáhnout zboží za sedmdesát milionů. V poslední době například stahoval z obchodů celou šarži balené stolní vody řetězec Ahold.

Z pultů diskontního prodejce Penny Market zase musely zmizet tisíce kusů piškotů s meruňkovým želé (ve čtyřech případech byl totiž v piškotech objeven plast). Někteří prodejci stahují z obchodů celé šarže i preventivně, letos tak třeba postupovaly drogerie DM, které tak reagovaly na to, že se v zahraničí u jedné z výživ pro děti našel skleněný střep.

Kaufland se ale u filet z tresek, ve kterých bylo podle laboratorních rozborů místo 95 procent o deset procent méně masa, bránil tím, že zjištění o klamání zákazníků vycházelo z prověření malé části dodávky.

"Inspekce vycházela pouze z dodacích listů a nezjišťovala, zda všechny dodané potraviny skutečně neobsahovaly 95 procent rybího masa, a zda tedy byly označeny nepravdivým údajem," uvedli právní zástupci Kauflandu.

Soudce ale řetězec nepřesvědčil. Senát vedený Janem Rutschem uvedl, že podle zákona o potravinách je šarže skupina produktů, které byly vyrobeny za stejných podmínek.

"Pokud tedy byly u určitého množství výrobku zjištěny vady, je zcela na místě postup správních orgánů, pokud do skupiny nevyhovujících výrobků zařadí celou šarži výrobku, neboť lze s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že bude celá šarže vykazovat totožné vady," rozhodli soudci.

Kaufland se obrátil na Nejvyšší správní soud

Pokud by chtěl Kaufland (či jiný prodejce) uspět s argumentem, že trest se nemá vztahovat na celou šarži, musel by podle soudců dokázat, že se chyby netýkají všech potravin z jedné várky – tedy například předložit výsledky testů.

Kaufland s rozhodnutím soudu nesouhlasí a považuje svoje stanovisko za správné. "Obrátili jsme se na Nejvyšší správní soud," uvedl mluvčí Michael Šperl.

Kontroly potravin

* Pokuty uložené Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí za rok 2012 dosáhly 36 milionů korun, což bylo o 8,1 milionu víc než v roce 2011.

* Obchodníci museli stáhnout z pultů zboží v hodnotě 70,4 milionu korun.

* Nejčastěji se zákazy týkaly lihovarnických výrobků. Bylo jich 2800 za 20,2 milionu korun.

* Prodejci také museli stáhnout potravinové doplňky za 14,9 milionu korun.

Tomáš FránekLidové noviny

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info