Přichází Mikuláš. Nepřecpávejte děti čokoládou, radí nutriční terapeutka
29.11.2013 | eurozpravy.cz
Z hlediska střídmého stravování jsou obávanými svátky Vánoce. Obžerství ale přichází daleko dříve. Jedním ze svátků, na který se v souvislosti s přejídáním zapomíná. Mikuláš, svátek tradičně spojený s nadílkou nejrůznějších dobrot. Tím jsou ohroženy především děti.
Odměna za zazpívanou písničku nebo odrecitovanou básničku, ale hlavně za celoroční chování bývá od Mikuláše košík dobrot. Z pohledu zdravé výživy většinou nic zdravého tyto pamlsky nepřinášejí.
Typický průměrný obsah mikulášské punčochy obsahuje: 10 ořechů, 2 malé mléčné čokolády, sáček tvrdých bonbónů, 2 mandarinky, plněný perník, čokoládový čert, 2 lízátka. Tato ještě celkem přijatelná nadílka má 9 500 kJ, takové množství ale přesahuje doporučený celodenní příjem energie pro většinu dětí do 13 let.
"Cukrovinky nebo pochoutky obsahují přemíru tak zvaných nasycených tuků některé i tuky, kde jsou obsaženy ještě transmastné kyseliny," tvrdí nutriční terapeutka Věra Boháčová. Tyto kyseliny jsou pro lidský organizmus nejhorší. Zvyšují hladinu cholesterolu a najdeme je hojně ve ztužených tucích. Při výběru čokolády bychom se tedy měli zaměřit na to, aby jich neměla více ne 5%.
A co v punčošce děti tolik neohrozí? Bonbony, pokud to budou želatinové, v nějakém malém množství nebo celozrnné sušenky. Když budete dětem dopřávat pamlsky navíc, nezapomeňte je také každý den zvednout od televizí a nechte je pořádně vyběhat.
reklama
Další články v kategorii
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)

Tweet



