Firma se odvolá proti pokutě za nedeklarovanou koninu

Společnost Kovář plus z Podolí na Slovácku se odvolá proti pokutě 2,6 milionu Kč, kterou jí uložila Státní veterinární správa (SVS) kvůli nedeklarované konině.

Informoval o tom manažer prodeje a jakosti potravin firmy Jan Váňa. Společnost údajně prodávala koňské maso dovezené z Irska označované jako hovězí.

Váňa uvedl, že Kovář plus s rozhodnutím veterinární správy nesouhlasí. Společnost dostala v úterý pokutu 2,38 milionu korun za to, že uvedla na trh téměř 16 tun koňského masa označeného jako hovězí.

Již 10. května SVS uložila stejné firmě pokutu 285 000 korun, protože údajně nenahlásila příchod 25 zásilek masa a nepředložila odpovídající informace u dvou zásilek.

Podle Váni ale firma Kovář plus nepochybila. Již dříve uvedl, že se cítí být obětí irského dodavatele a že v případě sankce bude požadovat finanční kompenzaci.

Už v polovině dubna dostal od veterinářů půlmilionovou pokutu i nábytkářský řetězec IKEA za přítomnost nedeklarované koniny v masových kuličkách, proti rozhodnutí SVS se odvolal.

Naopak obchodní řetězec Tesco, který dostal od potravinářské inspekce za výskyt nedeklarovaného koňského masa v lasagních pokutu 650 000 Kč, tak neučinil. Kvůli aféře s nedeklarovanou koninou v potravinách jsou nyní i další správní řízení.

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, propukla v lednu ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Zdraví konzumentů tím ohroženo nebylo. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy.

Tisk

Další články ke kauze Koňské maso:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info