Rusko chce kvůli konině zastavit dovoz masa z Rakouska

Ruská federace hodlá zastavit dovoz některých masných výrobků z Rakouska.  Informovala o tom úřady EU. Země tak reaguje na zprávu veterinářů, že odhalili  koňské maso v jedné šarži párků.

Ředitel veterinární správy Sergej Dankvert podle agentury Reuters už o  problému telefonicky jednal se svým rakouským protějškem.

Rusko už před dvěma týdny oznámilo, že hovězí maso s nepřiznaným podílem  koňského se mohlo na jeho území dostat přes reexport. Rusové tehdy také uvedli, že kvalita kontroly potravin v zemích Evropské unie vzbuzuje vážné obavy. Zatím není jasné, na  které masné výrobky by se zákaz dovozu do Ruska měl vztahovat (více čtěte zde).

Konina se mohla šířit z Polska

Ve čtvrtek se navíc ukázalo, že stopy koňské DNA byly zjištěny ve třech  zpracovatelských závodech v Polsku. Podle agentury AP je to poprvé, co Poláci  připustili, že by právě Polsko mohlo být zdrojem těchto podvodů.

Skandál s koninou propukl v polovině ledna, kdy se ukázalo, že britské a  irské řetězce prodávaly hamburgery  s koňským masem označeným jako hovězí. Následně se ukázalo, že maso s  nepřiznanou koninou se prodávalo také v dalších evropských státech včetně Česka.

Koňské maso je sice podle dietologů kvalitní, mnohým lidem se však příčí ho pojídat, a tak jsou  podvodným označením masa rozhořčeni. Výrobci ho zaměňují za hovězí proto, že je  levnější. Pokud se takové maso dostane do obchodní sítě, odpovídá za klamání  kupujících nejenom výrobce, ale i konkrétní prodejce.

Autoři: Iva Špačková, ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info