Irové zřejmě dodali moravskému řeznictví tuny „hovězího“ masa z koní

Problémy s koňským masem dorazily do Zlínského kraje. Irská firma dodala v lednu a únoru do řeznictví Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku deset tun masa, které deklarovala jako hovězí, ale přitom asi šlo o čistou koňskou svalovinu. Případem se zabývá veterinární správa.

Zdaleka nejde o tak vážný případ, jako byla metanolová aféra, při níž umírali lidé. Na dobrém pocitu to však určitě nepřidá.

"Je to nepříjemné. Odebíráme maso i ze zemí Evropské unie, včetně Irska. Dokud ale neznáme výsledky rozboru vzorků, tak je předčasné dělat závěry," reagoval Jan Váňa, manažer prodeje a pro jakost řeznictví Kovář plus.

Inspektoři Veterinární správy v pondělí kontrolovali v Podolí doklady o dodávkách hovězího. A zřejmě také odebírali první vzorky, jejichž vyhodnocení bude trvat několik dní.

Podle Váni se však firma snaží záměnám předejít, protože aféru, jež má evropská měřítka, sleduje. "Než uvedeme výrobek na trh, tak děláme laboratorní rozbory náhodně vybraných vzorků," podotkl Váňa s tím, že společnost koňské maso neprodává.

Na případ upozornily českou Státní veterinární správu jejich irští kolegové. V jednom tamním masokombinátu objevili balení údajného hovězího, v nichž byla čistá koňská svalovina.

"Tato balení měla být distribuována do firmy Kovář plus. Jde o to, jestli šlo o záměr, nebo omyl," upřesnil Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, jež byla na případ také upozorněna.

Skončilo maso v restauracích, nebo obchodech?

Vzhledem k tomu, že dodávka neputovala do prodejen, nýbrž zpracovateli, spadá případ do kompetence veterinární správy.

"Na etiketách bylo uvedeno, že maso prošlo vyšetřením na trichinely (druh parazitů, pozn. red.), což se u hovězího nedělá. Už z toho je zřejmé, že šlo o podvod," nastínil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Kontroloři se nyní snaží zjistit, zda konina deklarovaná jako hovězí skončila v restauracích, v obchodech nebo v blízkém zahraničí, kam ji mohl zpracovatel v rámci svých dodávek vyvést. Zatím vědí jen to, že papírově dorazila z Irska do Kunovic ve dvou dávkách: v lednu 5,3 tuny, v únoru 4,7 tuny.

"Nařídili jsme předběžné opatření ke stažení tohoto masa z distribuce," podotkl Duben.

Podle něj je v tomto případě chyba na straně irského dodavatele, nicméně s českým zpracovatelem bylo zahájeno správní řízení. V něm může dostat pokutu až 3 miliony korun. To však jen v případě ohrožení zdraví lidí, což se netýká tohoto případu. Nicméně je na zodpovědnosti dodavatele (velkého i malého), aby uváděl do oběhu zboží, které je správně deklarováno.

Pro zdejší řezníky a provozovatele restaurací či vývařoven to není příjemná informace. Myslí si totiž, že někdo ve velkém podvádí, aby víc vydělal. "Někdo si namastil kapsu a klamal zákazníka. To je špatné," řekl řezník Zdeněk Ritter z Valašských Klobouků.

Podobné podvody se "vyplatí" dělat hlavně ve velkém. Kilo hovězího může totiž stát až 200 korun, stejné množství koniny ani ne sto.

Řezníci současně upozorňují, že koňské maso je kvalitní a občas ho prodávají. Je sladší než hovězí a lidé ho rádi kupují, protože je levnější. Dělají z něj hlavně guláš. Řezník Ritter čas od času vyrábí koňský salám. "Mám ale své zdroje, mě se aféra netýká," zdůraznil Ritter.

Rozhoduje čest obchodníka

A co říkají hospodští, kteří i vaří? "Myslím si, že je to problém evropské globalizace. Obchoduje se příliš jednoduše a ti, kdo mají málo cti, toho mohou zneužít," myslí si majitel Restaurace U Johana ve Zlíně Jan Balloš.

Jeho hlavním dodavatelem je řeznictví Sanytrák, které má pobočku ve Fryštáku. S ním má třináctiletou zkušenost a nadále mu věří.

"Prověříme dodávky masa," rozhodl se šéf menzy Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Miroslav Procházka. Svému dodavateli však také důvěřuje.

Běžný spotřebitel by měl podle chuti poznat, jestli je v masném výrobku více než 50 procent koniny místo hovězího. Menší množství zjistí pouze rozbory.

Veterinární správa zasahuje v řeznictví Kovář plus podruhé v krátké době. V lednu tam objevila 19 tun kuřecích řízků z Thajska, přičemž v průvodních dokladech chybělo označení třídy jakosti. A to je špatně. Stejný problém odhalili kontroloři u 13 tun kuřecího masa z Polska. Ani v jednom případě však firma nemusela maso likvidovat.

Původně veterináři tvrdili, že objevili i osm tun zvěřiny, která měla prošlou lhůtu spotřeby. Obchodníci však mají doklad, který uvádí trvanlivost do dvanáctého měsíce roku 2014 (více čtěte zde).

Autor: Milan Libiger

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info