Konina prokázána v kuličkách a hamburgeru

Jak jsme v pátek informovali o výsledku prvního testu na koňskou DNA ve dvou výrobcích, nyní bylo prokázáno, že je tomu opravdu tak. Na základě vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci a potvrzení ve Státním veterinárním ústavu v Praze nahlašuje Státní veterinární správa výsledky tohoto zjištění do systému rychlého varování RASFF pro ostatní členské státy EU.

Jde o tyto výrobky:

Hovězí burger předsmažený

2 kg, d.v.21.12.2012, d.m.t.21.10.2013; šarže L551201; výrobce PL 084001 VVE; odebráno v BidVest Česká republika s.r.o., Palhanecká 505/15, Opava-Jakař, Moravskoslezský kraj

Kuličky z hovězího a vepřového masa

1000g, d.m.t.22.1.2014; vyrobeno ve Švédsku pro Ikea food, SE 237 EG; odebráno v IKEA Česká republika s.r.o., Skandinávská 126/4, Dolní Heršpice, Brno, Jihomoravský kraj

Obě zásilky jsou pozastaveny, tj. nepropuštěny do tržní sítě, jde o 760 kg kuliček a 360 kg hamburgerů.

Kromě toho prověřuje krajská veterinární správa pro Zlínský kraj, zda a kolik irského koňského, které bylo označené jako hovězí maso, do naší republiky směřovalo. Toto zjistily irské dozorové orgány a okamžitě, díky velmi dobré spolupráci, informovaly již v pátek Státní veterinární správu.

Dosud veterinární inspektoři odebrali 43 vzorků výrobků, ve státních veterinárních ústavech jich bylo dosud vyšetřeno 24, a z toho ve 3 případech byla prokázána přítomnost koňské DNA, tam, kde neměla být. Šlo o lasagne Bolognese původem od lucemburské firmy a nyní byla konina potvrzena ve švédských kuličkách a polském hamburgeru.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Tisk

 

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info