Čeští inspektoři našli koninu v lasagních od firmy Nowaco

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla nedeklarované koňské maso ve dvou šaržích lasagní od společnosti Nowaco. Místo koniny mělo být v potravinách hovězí maso, informoval ve středu na webových stránkách inspekce tiskový mluvčí Pavel Kopřiva.

"V analyzovaném vzorku byla metodou PCR a následnou sekvenční analýzou prokázána koňská DNA," ocitoval protokol z analýzy Kopřiva, podle kterého inspektoři zatím koninu prokázali u dvou šarží lasagní. V obou jde o 400g balení Nowaco Lasagne Bolognese, které by měly podle popisu pocházet z Lucemburska. U jedné šarže je ale minimální trvanlivost do 24. února 2014, u druhé do 18. října letošního roku. Přesné kódy pak zní 24/02/14 240/12 8:30 a 18/10/13 111/12 17:03.

Oba testované vzorky pocházely z Tesca v Plzni, inspekce nařídila firmě, aby výrobky stáhla z prodejních pultů. "Koňské maso není pro člověka škodlivé a je nabízeno k prodeji i v České republice," uklidňuje Kopřiva. Jde podle něj ovšem o klamání zákazníka, jelikož se na obale píše pouze o hovězím mase. "Zákon zde umožňuje uložit sankci do výše tří milionů korun," uzavřel mluvčí.

Aféra s nedeklarovanou koninou v potravinách se řeší v celé Evropské unii, našla se v Británii, v Německu a také například ve Francii.

Jan Drahorád

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info