Konina z nucených výseků v českém hovězím? Nesmysl, míní odborníci

Koňské maso vydávané za hovězí už objevily kontroly v Irsku,  Británii, Francii a Španělsku. I v Česku skandál s falšovanými potravinami  zaktivizoval potravinářskou inspekci, která se v posledních dnech na podezřelé  výrobky zaměřuje. Experti se přitom shodují, že podobný nález ve střední Evropě by byl velkým překvapením.           

„Žádnou oficiální informaci o dovozu problematických produktů obsahujících  nedeklarovanou koninu do Česka nemáme. Na základě našich poznatků můžeme říci, že nic  takového sem nešlo. Máme na mysli i irské hamburgry, které  měly obsahovat 3 až 4 procenta příměsi koniny údajně polského původu,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef  Duben.

Dodává přitom, že firma Findus, jejíž výrobky v Británii obsahovaly až 100  procent koniny, z Česka před časem odešla. Také Státní zemědělská a  potravinářská inspekce zatím nemá žádné informace o tom, že by se do Česka  dostaly problematické masné výrobky.

Mluvčí inspekce Pavel Kopřiva pro Lidovky.cz uvedl, že obchody prodávající pochybné zboží, mají povinnost tuto  informaci oznámit a zboží stáhnout. Zkontrolovat všechny dovážené potraviny do Česka není kvůli množství možné, inspekce ale v posledních dnech provádí namátkové kontroly u kritického sortimentu – hovězího mletého masa.

„Inspekce kontroluje na základě zkušeností z minulosti, podnětů od dalších  domácích a zahraničních institucí, ale pomáhají nám také spotřebitelé. Meziročně stoupl počet jejich podnětů na  dvojnásobek, tedy kolem 6 tisíc za rok,“ vysvětluje Kopřiva.

Maso z  nucených porážek je nesmysl

Oba mluvčí shodně tvrdí, že s podobným případem, kdy by se hovězí maso  falšovalo koňským, v Česku nezažili. Konina je zde totiž okrajovým  sortimentem. „Pokud jde o falšování masných výrobků, máme poměrně bohatou  zkušenost s nedeklarovaným přidáním strojně odděleného masa. S nahrazováním  hovězího masa koninou jsme se v Česku v poslední době nesetkali,“ říká  Kopřiva

„Žádné koně na maso se v Česku nechovají. Když se v obchodech objeví konina,  tak je z dovozu, zejména z Polska. Často slýcháme, že maso pochází z nucených  porážek, ale to je nesmysl. Něco jako nucená porážka v Česku léta neexistuje.  Koně jsou utráceni nemocní a často léčeni všemožnými léky, takové maso se na  pulty rozhodně nemůže dostat,“ dodává Duben.

Skandál se poprvé objevil v polovině ledna, kdy několik supermarketů ve Velké  Británii zjistilo, že prodávají hovězí maso s podílem koňského. To ale nebylo  uvedeno na etiketě a zákazníci neměli ani ponětí, že si kupují koňské místo  hovězího. Laboratorní testy prokázaly, že v některých případech tvořil podíl  koňského masa až 100 procent objemu.

Francouzské úřady začaly sledovat celý dodavatelský řetězec firem, které pocházejí z Kypru,  Nizozemska a Rumunska a které na trh dodaly hovězí maso s nepřiznaným podílem  koňského. Úřady v Irsku už dříve uvedly, že je stopy zavedly do Polska.

Britská razie

V úterý britská policie a úřad pro kontrolu kvality potravin provedly razii na jatkách na severu Anglie a v jednom zpracovatelském závodě ve  Walesu.

Oba provozy pak nechaly zavřít, neboť mají podezření, že se na těchto  podvodech podílely. Koňské maso se v posledních týdnech ve více evropských  zemích objevilo ve výrobcích, které měly obsahovat pouze hovězí.

 

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info