Návrh nařízení vlády o nízkoemisních zónách jde do vlády
12.02.2013 | Ministerstvo životního prostředí
Ministr životního prostředí předloží vládě návrh nařízení vlády, kterým se stanoví pravidla pro nízkoemisní zóny. Při tvorbě nařízení vlády se Česká republika inspirovala v Německu, ve kterém nízkoemisní zóny využívají města od března roku 2007. Navrhovaná úprava má za cíl ulehčit městům s velkým objemem dopravy. Plakety, které značí emisní kategorii daného vozidla, jsou tři. Pro vozidla v první kategorii plaketa nebude potřeba. Cena emisní plakety je stanovena na 80 Kč. Emisní plakety pro vozidla budou podobné dálničním známkám a jejich distribuci zajistí obce s rozšířenou působností a Státní fond životního prostředí.
Emisní plakety se liší barvou – pro emisní skupinu 2 přísluší barva červená, pro třetí skupinu pak žlutá a vozidla v emisní skupině 4 budou označeny plaketou zelené barvy.
Důležitým prvkem, který Česká republika při tvorbě nařízení zvažovala, byla vzájemná uznatelnost německých a českých nálepek. Ministerstvo životního prostředí nyní s německou stranou o tomto uznávání vede jednání, jako další krok pak plánuje vést debatu na úrovni Evropské unie o vzájemné uznatelnosti těchto zón.
Navrhovaná úprava má pomoci hlavně obcím, přes které denně projíždí tisíce aut a jsou tak zatíženy velkým znečištěním prostředí. „Díky zavedení nízkoemisních zón v obcích se sníží prašnost, množství výfukových zplodin i hluk. Pro místa, kdy obcí denně projíždí kamiony místo toho, aby volily objízdnou trasu, je zavedení nízkoemisních zón optimální řešení,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Materiál k návrhu nařízení vlády byl zaslán do vlády v září roku 2012. Oproti návrhu, který byl předložen do mezirezortního připomínkového řízení, bylo z nařízení vlády vyjmuto zvýhodnění filtrů pevných částic při přidělování emisní plakety. K tomuto kroku přistoupilo Ministerstvo životního prostředí na základě výsledků jednání se zástupci německého ministerstva o vzájemném uznávání českých a německých plaket. „Český systém schvalování filtrů pevných částic je v určitých bodech benevolentnější než systém německý a tato rozdílnost by mohla významně ohrozit další vyjednávání o vzájemném uznávání emisních plaket s německou vládou i jednotlivými spolkovými zeměmi, proto jsme přistoupili k této změně, říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Kontakt pro více informací:
Matyáš Vitík
tiskový mluvčí MŽP a ředitel odboru tiskového a marketingu
Mobil: 606 111 060
Email: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii
- ZPRÁVA O TRHU S PŮDOU (29.01.2026)
- V Jihomoravském kraji je třídění gastroodpadu na vzestupu (29.01.2026)
- Pozvánka na jednání klubu hereford (29.01.2026)
- Býk zranil dva dospělé a dítě. Ti mu přitom zrovna pomohli z nesnází (29.01.2026)
- Požár podniku na výrobu sušenek v Řecku způsobil únik plynu, uvedly místní úřady (29.01.2026)
- Krajský úřad zamítl odvolání zemědělců proti zrušení přejezdu u Choliny (29.01.2026)
- Olomoucký výrobce zdravé výživy Grizly prolomil hranici miliardového obratu (29.01.2026)
- Ministr Šebestyán po jednání s komisařem pro akvakulturu Kadisem: Potřebujeme jednodušší pravidla, méně byrokracie a adekvátní finanční rámec (29.01.2026)
- Kuchařský titul BernardChef získal lesník z Nové Paky (29.01.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 28.1.2026 (29.01.2026)

Tweet



