Žně končí, zemědělcům zbývá sklidit poslední 4 tisíce hektarů polí

Zemědělci z tuzemských polí sklidili takřka veškerou úrodu obilí a posekat jim zbývá už jen poslední čtyři tisíce z celkem 1,323 milionu hektarů polí s obilím. Výnosy jsou kvůli suchu o zhruba pětinu nižší než loni, kdy sklizeň byla nadprůměrná. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

V Česku je k dnešnímu dni sklizeno 1,319 milionu hektarů polí s obilovinami, což představuje 99,69 procenta jejich celkové výměry. „Na Moravě je sklizeno v průměru 100 procent ploch a Čechy mají sklizeno 99,42 procenta sklizňových ploch. Největší zpoždění je stále v Plzeňském kraji, kde je doposud sklizeno 97,06 procenta ploch obilovin a 99,63 procenta ploch řepky," uvedlo MZe.

Průměrný hektarový výnos u obilovin nyní činí 4,45 tuny a zaostává za výnosy z předchozích dvou let. Loni obnášel 5,52 tuny a v roce 2010 to bylo 4,9 tuny. U řepky činí průměrný hektarový výnos 2,8 tuny, ke srovnatelnému datu roku 2011 to bylo 3,01 tuny. Loňský rok byl ale z hlediska úrody obilí čtvrtým nejúspěšnějším rokem za posledních 20 let. Produkce řepky byla třetí nejvyšší v historii.

„Rok bude podprůměrný a v rámci republiky se sklidí asi o 20 procent méně obilí. Dál rostou a porostou ceny, protože ve světě jsou velké problémy a sucho zasáhlo Spojené státy, Indii, jižní Evropu i Ukrajinu. Takže já osobně si myslím, že v koncovce bude velký tlak na zdražení potravin," uvedl již dříve prezident Agrární komory Jan Veleba. Připomněl, že ceny masa se odvíjí právě od ceny obilí a kukuřice.

Podle údajů Agrární komory jsou velké regionální rozdíly ve výnosech. Například v Jihomoravském kraji je letos sklizeň obilí o 65 procent nižší než loni. V sousedním Zlínském kraji letošní sklizeň meziročně klesla o 46 procent a v Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji o více než třetinu.

Propad tržeb pocítí hlavně zemědělci na jižní Moravě

Veleba odhadl, že tuzemští farmáři kvůli nižší úrodě letos za obilí utrží o šest až osm miliard korun méně než loni, jelikož vyšší ceny obilí nepokryjí pětinový pokles úrody. Propad tržeb podle něj pocítí hlavně zemědělci na jižní Moravě, kteří mají velmi nízké výnosy obilí. „Ti, co mají průměrnou nebo nadprůměrnou úrodu, na tom budou velmi dobře," míní Veleba.

Zemědělci, jejichž letošní úrodu snížilo sucho, mohou počítat s předčasnou výplatou záloh na přímé platby v hodnotě 9,4 miliardy korun. Předčasné uvolnění peněz je součástí balíčku několika opatření na pomoc farmám postiženým nedostatkem vláhy, který připravilo ministerstvo zemědělství.

Podle červencového odhadu Českého statistického úřadu má produkce obilí proti loňsku klesnout o 20,7 procenta na 5,716 milionu tun. Jednalo by se tak o nejnižší sklizeň od roku 2007. Úroda řepky by se měla naopak zvýšit o 2,5 procenta na 1,073 milionu tun. Již nyní je jasné, že produkce řepky bude vyšší.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info